Ekologiczne i edukacyjne – puzzle GroPlay

17 Kwi

Puzzle dla małych dzieci – kawałki kartonu, z których trzeba złożyć obrazek. Czy można w tej materii wymyślić coś nowego? Można je zrobić z pianki lub sklejki – cieńszej lub grubszej, mogą być małe lub ogromne, z uchwytami ćwiczącymi małe paluszki, ale nadal pozostają po prostu kartonikami, które bez względu na ilość elementów tworzą obrazek. Tak sobie myślałam. Jakież było więc moje zdziwienie, gdy w nasze testujące ręce i rączki trafiły puzzle GroPlav.

 

 

Ekologiczne wykonanie

Wykonane z niezwykłą starannością, a wiem, co mówię, bo różne puzzle były w naszym domu – z grubej tektury, którą trudno załamać, a która sprawia, że puzzle łatwo i przyjemnie się układa, bo idealnie przylegają do siebie – zbyt cienkie nakładają się. Puzzle układa się w ramce (dla małych dzieci to doskonałe ułatwienie), a w brzegach ramki są wycięcia na palce, dzięki którym łatwo się je wyjmuje. Puzzle ładnie opakowane, przemyślane wyeksponowanie jednego elementu, całość bardzo dobrze nadaje się na prezent. Wykonane z papieru pochodzącego z recyklingu, posiadają certyfikat CE. A co szczególnie smakowite: wydrukowano je w Polsce, a nie w Chinach.

Ekologiczna treść

Tym, co odróżnia te puzzle od innych jest ich treść: spód, czyli obrazek wzorcowy, przedstawia zniszczone, zdegradowane środowisko: śmieci, ścieki, chore zwierzęta i smutnych ludzi. Jednak ten okropny świat można zmienić na lepszy, wystarczy przykryć puzzlem, na którym te same postacie, co pod spodem, są szczęśliwe, a ten sam fragment środowiska jest czysty, bez odpadów. Samo układanie jest więc znacznie trudniejsze: nie wystarczy porównać identycznych obrazków ze wzorca i puzzla, trzeba w innym dostrzec podobieństwo. Puzzle GroPlay to jednocześnie zabawa w porównywanie obrazków i szukanie różnic na nich. To jeszcze nie koniec: na każdym kawałku jest z drugiej strony wierszyk komentujący daną sytuację. Pozwala to na fajną zabawę z dzieckiem, dzięki której samo układanie puzzli nie jest monotonne. Na odwrotnej stronie układanki jest zresztą kilka wskazówek dla rodziców, dotyczących tego, jak się bawić. O tym, że dziecko uczy się, jak złe zjawiska naprawiać i jakimi zastępować, aby wszystkim żyło się lepiej, chyba nie trzeba nawet wspominać, dodam tylko, że treści te podane są w przystępny sposób.

Jeśli macie zamiar kupić puzzle dla własnego czy znajomego dziecka, to zamiast kolejnego słodkiego pieska z kokardką, czy cukrowej księżniczki wyprodukowanej w regionach, gdzie nagminnie łamie się prawa pracownika, wybierzcie te: szwedzki projekt, polski druk, mądra i edukacyjna treść, zabawa ćwicząca spostrzegawczość i rozumowanie dziecka, GroPlay.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *