Zakup mieszkania często jest nie tylko ważną, ale również niezwykle trudną decyzją finansową. Należy zatem dokładnie ją zaplanować i rozważnie przemyśleć – zwłaszcza że kupno lokum to nie koniec wydatków. Poza ceną mieszkania istnieje mnóstwo innych kosztów, które trzeba ponieść w związku z zakupem nieruchomości. O jakich kwotach dokładnie mowa? Przeczytaj.
Opłaty dodatkowe, o których trzeba pamiętać
Zakup mieszkania zawsze wiąże się z wydaniem określonej sumy pieniędzy. Jednak cena nieruchomości nie jest ostateczną, jaką płacimy. Kupno dotyczy również pokrycia różnych kosztów wynikających z ceny mieszkania. Pojawiają się zatem opłaty dodatkowe, takie jak:
- podatek VAT,
- koszty sądowe,
- taksa notarialna,
- ubezpieczenie nieruchomości do kredytu,
- opcjonalnie pomoc biura nieruchomości (prowizja).
Jakie koszty przy zakupie mieszkania? Z wyżej wymienionej listy zwróćmy uwagę między innymi na taksę notarialną, czyli wynagrodzenie notariusza. Kwota ustalana jest w tym przypadku zupełnie indywidualnie – choć jej maksymalna wysokość została określona prawnie i jest uzależniona od wartości mieszkania. Koszty notarialne to jednak nie wszystko. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, należy zapłacić również podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości – zatem podatek PCC, który wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Przygotować się trzeba również na inne opłaty, m.in.:
- opłata za odpis aktu notarialnego,
- podatek z tytułu wpisy do hipoteki,
- założenie księgi wieczystej dla nieruchomości,
- opłaty sądowe.
Podatek VAT i inne ważne koszty związane z zakupem mieszkania
Decydując się na kupno mieszkania, niektórzy zupełnie zapominają, że koszt zakupu to nie jedyny wydatek związany z transakcją za nieruchomość. Pojawiają się również inne opłaty, np. podatek VAT od kupna mieszkania. Kiedy się go płaci? Otóż w przypadku, gdy lokum kupujemy bezpośrednio od dewelopera na rynku pierwotnym.
Podatek zapłacimy w tym samym momencie, co płacąc za kupno nieruchomości. Nie ma więc takiej opcji, aby np. najpierw zapłacić cenę netto, a dopiero później dopłacić VAT. Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas VAT-u się nie płaci. Jeśli chodzi o stawkę podatku, zależy od powierzchni mieszkania. Gdy jest mniejsze niż 150 m2, VAT wynosi 8%. Jeśli ma powyżej 150 m2, wówczas zastosowanie ma stawka VAT 23%. Na jakie jeszcze koszty warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?
1. Koszt remontu lub wykończenia – mimo dobrego stanu mieszkanie może wymagać drobnych poprawek lub prac wykończeniowych.
2. Koszty utrzymania nieruchomości – wśród nich wymienić można m.in. opłaty za media (kanalizacja woda, prąd i gaz), zarządzanie budynkiem, a także wynajmowany garaż czy miejsce parkingowe.
3. Koszty związane z przeprowadzką – nawet gdy nie potrzebujesz firmy przewozowej do przeprowadzki, zawsze pojawiają się koszty za transport np. sprzętu RTV i AGD lub mebli. Koszty związane z przeprowadzką do nowego miejsca mogą dotyczyć również opłat za zmianę meldunku czy przeniesienia abonamentu RTV lub zmiany dostawcy Internetu.
4. Ubezpieczenie mieszkania – mimo że nie jest obowiązkowe, warto zastanowić się nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości. W życiu bywa różnie i wielu rzeczy nie przewidzimy. Czasami może dojść do groźnej awarii, powodzi, pożaru lub innych niespodziewanych sytuacji. Jak ochronić majątek? Więcej w tym tekście.
5. Dostosowanie nieruchomości do regulacji prawnych – kupione mieszkanie czasami należy dostosować do obowiązujących przepisów. Dotyczy to m.in. instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej.
Opłaty związane z kredytem hipotecznym
Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, aby kupić wymarzone mieszkanie, tutaj również pojawią się koszty. Kluczowa jest polityka banku udzielającego kredyt. Bank może albo zwolnić z opłat, albo nałożyć ich więcej. Zwróć uwagę zarówno na RRSO, jak i CKK – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i całkowity koszt kredytu. Właśnie tam dokładnie opisane są prowizje, odsetki, podatki i marże bankowe. Warto pamiętać również o wkładzie własnym przy kredycie hipotecznym – minimalne wymagania w tym zakresie ustalane są przez bank. Z kredytem tym związane są również jednorazowe koszty, m.in. wyceny nieruchomości, opłat przygotowawczych i oczywiście prowizji dla banku za udzielenie kredytu. Wymagane jest również skompletowanie szeregu dokumentów koniecznych do uruchomienia kredytu.
Warto pamiętać o tym, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Koszty zakupu mieszkania mogą znacznie różnić się od siebie. Wiele zależy m.in. od rodzaju transakcji, stanu technicznego nieruchomości czy lokalizacji mieszkania. Czynników może być oczywiście znacznie więcej. Właśnie dlatego zawsze kluczowe jest przeanalizowanie sytuacji. Tylko w ten sposób można nabrać pewności, że poza ceną mieszkania uwzględniono w niej również inne niezbędne wydatki. Wszystko należy dokładnie przemyśleć i przekalkulować. Wtedy będzie można podjąć ostateczną decyzję, jeśli chodzi o zakup nieruchomości.
[Artykuł sponsorowany]
Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!