Jak ubrać dziecko 2+

24 Kwi

 

Pierwsze ubranka, temat naprawdę ważki, więc planujesz, kupujesz i dobierasz maluchowi garderobę. No i fajnie, ciesz się, póki możesz. Potem przyjdzie czas, że dziecko za nic nie da się ubrać, albo ubierze się w kombinację różu i czerwieni, a ty nic na to nie poradzisz. Można jednak próbować podchodzić małolata sposobem.

  1. Daj dziecku możliwość samodzielnego wyboru ubrań z szafki.
  2. Zadbaj o to, żeby w szafce były tylko ubrania, które akceptujesz (kiedyś niebacznie kupiłam w szmateksie oczobolącą spódniczkę w cekiny z zamysłem zrobienia z niej interesującej pracy plastycznej, oczywiście spódnica została okrzyknięta ulubioną…)
  3. Na wiosnę chowaj ubrania zimowe (na strych, pawlacz, czy gdzie tam), a jesienią sprzątnij te letnie. Pozwoli to uniknąć dyskusji w stylu: „nie, kochanie, kostium kąpielowy nie nadaje się do lepienia bałwana!” lub „jeśli pójdziesz w rękawiczkach na plażę, to nasypie ci się do nich piasek!”.
  4. Jeśli dziecko nie umie wybrać, sama wyjmij 2 różne rzeczy i spytaj: wolisz niebieski sweter czy bluzę w paski? Uwaga: wybór „chcesz prawą skarpetę czy lewą skarpetę” nie jest wyborem, ale potrafi tak zaskoczyć dziecko, że daje się oskarpecić.
  5. Niech półki z ubraniami malucha będą dla niego dostępne – dziecko samo wybierając i zakładając rzeczy świetnie się uczy samoobsługi – to się jeszcze przyda. A to, że wygląda komicznie w rajstopach na głowie? Uwiecznij to na zdjęciu 🙂
  6. Zadbaj o to, żeby w zasięgu rąk nie było „tyle co” uprasowanej koszuli czy białej koronkowej sukienki kupionej specjalnie na imieniny u babci.
  7. Kupuj ubrania i buty z różnymi zapięciami, to rozwija umiejętności manualne dziecka.
  8. Pogódź się z tym, że o tym co ubierze dziecko decydujesz przez pierwszy rok życia. Potem z każdym rokiem masz mniej w tej kwestii do powiedzenia.
  9. Postaw twarde ultimatum w kwestii czystości i całości ubrań: te brudne mają się znaleźć w koszu na brudne ciuchy, te potargane w koszu na śmieci, nie na dziecku.
  10. Pozwól dziecku (czytaj: dziewczynce, większości chłopaków to bimba) uczestniczyć w zakupach, jeśli samo sobie wybierze ubranie, to chętniej będzie je ubierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *