Szczoteczka soniczna dla dzieci – kiedy sprawić maluchowi taki gadżet?

5/5 - (3 votes)

Zakup pierwszej szczoteczki dla dziecka może mieć większe znaczenie, niż się wydaje. W końcu zależy nam na tym, aby mycie zębów nie sprawiało problemu maluchowi, a przy tym udało mu się pozbyć wszystkich resztek pokarmu z jamy ustnej. Żaden rodzic nie chce przecież doprowadzić do rozwoju próchnicy, zwłaszcza na tak wczesnym etapie życia. Z tego powodu w przypadku małych dzieci, które dopiero uczą się samodzielności, zaleca się zakup szczoteczki elektrycznej – najlepiej sonicznej.

Szczoteczki elektryczne – czym są?

Szczoteczka elektryczna to ogólna nazwa obejmująca wszystkie szczoteczki inne niż manualne, czyli zasilane baterią. W zależności od zastosowanej technologii czyszczenia wyróżnia się:

  • szczoteczki obrotowe (szczoteczki rotacyjne)
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
  • szczoteczki soniczne
  • szczoteczki ultradźwiękowe

Poszczególne typy różnią się kształtem główki oraz rodzajem wykonywanego ruchu.

Pierwsza szczoteczka soniczna dla dziecka

Szczoteczka soniczna wykorzystuje działanie fal dźwiękowych do wywoływania drgań. Taki sposób mycia zębów jest najmniej inwazyjny i jednocześnie najbardziej odpowiedni dla osób ze skłonnością do podrażnień dziąseł, w tym dzieci.

Ten rodzaj szczoteczki jest wyglądem zbliżony do manualnej – główka jest podłużna, a nie okrągła jak w pozostałych modelach elektrycznych. Odpowiednia szczoteczka soniczna pozwala najmłodszym zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej bez konieczności pamiętania o różnych zasadach, a jednocześnie pomaga wyrobić zdrowy nawyk szczotkowania zębów o ustalonej porze.

Co prawda zdaniem specjalistów, ze względu na budowę uzębienia u dzieci, rozpoczęcie szczotkowania zębów metodą soniczną nie powinno mieć miejsca wcześniej niż w trzecim roku życia. Jednakże w bogatej ofercie sklepów znajdują się również modele przeznaczone nawet dla kilkunastomiesięcznych dzieci. Szczoteczki wzbogacone dodatkowo w funkcje masażu mogą okazać się bardzo przydatne w łagodzeniu dolegliwości bólowych w czasie, gdy dziecko przechodzi okres ząbkowania.

Aby uniknąć rozczarowania przy wyborze produktu najlepiej stawiać na sprawdzonych producentów. Oprócz tego podczas zakupu szczoteczki warto kierować się zakupem modelu kierowanego stricte do dzieci. Wersje mini są mniejsze, bardziej poręczne, posiadają też kolorowe uchwyty o interesujących kształtach, dzięki czemu dodatkowo zachęcą dziecko do codziennej rutyny, jaką jest mycie zębów. Niektóre z nich mają też wgrane melodie.

Zalety szczoteczki sonicznej

Ten typ szczoteczki wykorzystuje technologię soniczną do usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Najskuteczniej ze wszystkich modeli pomaga pozbyć się bakterii, osadu i nalotu. Ponieważ zawiera wbudowany, pracujący automatycznie mechanizm, szczoteczka soniczna jest prosta w obsłudze i nie wymaga użycia dużej siły. Posiada wyjątkowo delikatne i elastyczne włókna, dzięki czemu zapobiega podrażnieniom dziąseł i podniebienia. Łagodne drgania soniczne (w zależności od wybranej mocy jest to od 16000 do 31000 obrotów na minutę) pozwalają uniknąć krwawienia z dziąseł i innych podrażnień. W trakcie mycia wykonywany jest ruch wymiatający – z góry na dół. Ponadto w szczoteczce znajdują się różne tryby, spośród których można wybrać ten najbardziej dopasowany do indywidualnych preferencji. Kolejny atut stanowią 2-minutowe timery podpowiadające, kiedy zmienić stronę uzębienia. To udogodnienie z pewnością sprawdzi się lepiej niż zwyczajowe mierzenie czasu „na oko”. W ten sposób mamy gwarancję, że dziecko dokładnie wyczyści każdą ćwiartkę łuku zębowego.

Najnowsze trendy szczoteczek sonicznych

Wśród szczoteczek sonicznych dostępnych dla dzieci wyróżniają się obecnie modele kultowych marek, na przykład nowa generacja Oral-B iO. W produkcie zastosowano najnowsze rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, jakim jest technologia magnetyczna. W tym wypadku zamiast standardowych drgań szczoteczka ulega mikrowibracjom. Ruch tego typu jest jeszcze bardziej efektywny i dokładny. Modele z tej serii są też wyposażone w wyświetlacz, który na bieżąco oceni siłę nacisku na zęby, dzięki czemu włoski nie będą się wyginać, a końcówka szczoteczki pozostanie zdatna do użytku na dłuższy czas.

Dodaj komentarz