W czym leży problem?
Podstawa programowa na niemal każdym poziomie edukacji zawiera jedynie skąpe informacje na temat programowania i robotyki. Oczywiście uczniowie klas o profilu matematyczno-informatycznym zwykle uczą się pisać programy, jednak w przypadku uczniów pozostałych oddziałów w ogóle nie ma mowy o programowaniu.
Informatyka, na której mogłyby odbywać się zajęcia z robotyki, jest w szkole w ogóle traktowana po macoszemu. Co ciekawe, nie wynika to z faktu, iż uczniowie nie zdają sobie sprawy, że może im się ona przydać w życiu. Niemniej jednak brakuje nauczycieli — pasjonatów, którzy mieliby szeroką wiedzę z zakresu automatyki, robotyki i programowania. Pracownie szkolne również są skąpo wyposażone, stąd brak tego typu zajęć w szkołach.
Jak wyglądają zajęcia?
Dla najmłodszych uczniów zajęcia z robotyki mogłyby mieć formę zabawy połączonej z nauką. Taka forma najlepiej bowiem trafia do młodych adeptów świata informatyki. Tak też prowadzone są zajęcia dodatkowe dla dzieci w ramach robotyki.
Co ciekawe, sposób prowadzenia zajęć zwykle nie zmienia się wraz z wiekiem uczniów. Chodzi bowiem o to, że zajęcia te mają mieć wymiar praktyczny, a nie ściśle teoretyczny. Na nic teoria, jeśli — w tym temacie — nie mamy do czynienia z praktyką. Praktyczny charakter zajęć przyciąga zarówno dzieci, jak i młodzież.
Często nawet nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, choć pewnego rodzaju pomoce naukowe z pewnością okażą się przydatne. Jak wprowadzić robotykę do szkół? Programu nauczania nie sposób zmieniać, jednak dobrym pomysłem są koła zainteresowań robotyką. Świetną okazją do przemycenia wiedzy o robotyce są również dni poświęcone nauce, pasji i rozwijaniu się. Dzieci mogą dzięki nim poznać przyszłościowe kierunki, w których warto podążać.
Dlaczego warto?
Jeszcze kilka lat remu sądzono, że robotyką mogą zajmować się jedynie tęgie umysły. Tymczasem im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym więcej będzie w stanie wyciągnąć z zajęć. Może więc okazać się, że w wieku maturalnym będzie już nieźle prosperującym informatykiem.
Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ nasz świat zmierza w kierunku automatyzacji i robotyzacji. To właśnie specjaliści z tego zakresu są bardzo poszukiwani, a co najważniejsze mogą oni liczyć na naprawdę dobre warunki pracy i płacy.
Dobrze jest więc pokazać dziecku, w jakim kierunku może podążać i rozwijać swoje umiejętności. Robotyka w szkole ma również za zadanie pokazać, że szeroko pojęta informatyka czy automatyka wcale nie są tak trudne, jak powszechnie sądzimy. Jeśli dziecko przekona się do tych nauk już w wieku szkolnym, to z pewnością będzie mu o wiele łatwiej rozpocząć później studia z tego zakresu.
Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl |
Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!