Kiedy w domu pojawia się dziecko, to często wraz z nim pojawia się problem, który dotyczy organizacji miejsca. Czy dziecko powinno mieć własny pokój, czy może dzielić sypialnię z rodzicami? Wstawienie łóżka dziecięcego do sypialni to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala czuwać nad spokojnym snem malucha, a ponadto znacznie ułatwia takie czynności jak np. nocne karmienia oraz tulenie w razie pobudek. Niektórzy decydują się także na zaaranżowanie oddzielnego pokoju. Które z rozwiązań jest lepsze dla dziecka i rodziców?
Przygotowanie kącika w sypialni rodziców
Wielu rodziców nie wyobraża sobie sytuacji, w której mogliby stracić swoje dziecko z oka, nawet w nocy. Osoby takie odczuwają naturalną potrzebę bliskości, którą mogą zrealizować poprzez wstawienie łóżeczka dziecięcego do sypialni. Rozwiązanie tego typu nie tylko sprawia, że redukuje się lęk separacyjny, ale też pozwala czuwać nad bezpiecznym i spokojnym snem dziecka. Ponadto, rodzice są w stanie szybciej zareagować na potrzeby, które sygnalizuje dziecko. Nocne karmienia odbywają się wygodniej, kiedy nie trzeba przemierzać całego mieszkania, a jedynie podejść do łóżeczka, które znajduje się tuż obok.
Wspólna sypialnia sprzyja również budowaniu bliskości. Wiele dzieci najchętniej i najspokojniej śpi przy rodzicach, dlatego dobrym rozwiązaniem jest również kupienie specjalnej dostawki do łózka, która idealnie sprawdzi się w przypadku niemowlaków. Łóżeczko dziecięce w sypialni rodziców to także rozwiązanie, które poniekąd muszą zastosować osoby nieposiadające wystarczającej ilości miejsca, aby zaaranżować oddzielny pokój dla swojej pociechy.
Przygotowanie oddzielnego pokoju
Nie wszyscy rodzice chcą jednak dzielić swoją przestrzeń z dzieckiem. Sypialnia to miejsce, w którym panuje prywatna oraz spokojna atmosfera i nie każdy chce to zmieniać wraz z narodzinami dziecka. Ponadto nie wszystkie elementy w pokoju rodziców mogą pasować dziecku, np. zbyt ciemne zasłony. Dzieci zazwyczaj potrzebują światła, żeby spokojnie zasnąć. Aranżacja oddzielnego pokoju wiąże się natomiast z większymi wydatkami. Jednak daje znacznie więcej możliwości i pomysłów aranżacyjnych do wyboru, dzięki czemu możliwe jest indywidualne zaadaptowanie przestrzeni zarówno pod potrzeby rodziców, jak i dziecka. Możesz np. dowolnie wybrać zasłony – jaki rodzaj zasłon sprawdzi się najlepiej w Twoim domu?
Do pokoju dziecięcego lepiej jest wybrać jasne kolory, które pozwolą na przepuszczenie nieco światła np. o poranku, dzięki czemu dziecko nie znajduje się w kompletnej ciemności po przebudzeniu. Podstawowe wyposażenie pokoju dziecięcego, to przede wszystkim: łóżeczko, przewijak, szafka oraz wygodny fotel dla rodzica. To, czy stworzysz oddzielną przestrzeń dla swojego dziecka, to tak naprawdę kwestia tylko i wyłącznie indywidualnego podejścia ze strony rodziców. Jedni mogą uważać, że kącik będzie lepszy, bo zapewni on właściwy kontakt z dzieckiem, natomiast inni będą twierdzić, że dziecko od początku powinno mieć własny pokój. Nie ma zatem jednoznacznego rozwiązania, które byłoby uniwersalne i możliwe do zastosowania w każdej sytuacji. Każdy rodzic powinien wybrać tę opcję, która najbardziej mu odpowiada, i z której wdrożeniem będzie czuł się dobrze. Bardzo ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem, własnym gustem i osobistymi odczuciami.
Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!