Nie można przewidzieć wszystkich wyzwań nowego roku szkolnego, ale można się na nie przygotować. Jednym ze sposobów osiągnięcia sukcesu w edukacji jest skuteczne planowanie. Uczeń, który zarządza swoim szkolnym dniem, ma więcej czasu na odpoczynek i łatwiej mu realizować wyznaczone cele. W całym procesie kluczową rolę odgrywają również rodzice, którzy mogą pomóc i wesprzeć swoje dzieci w planowaniu szkolnych obowiązków. Jak prowadzić planer szkolny, aby czerpać więcej korzyści z nauki w szkole?
Dlaczego planowanie jest tak ważne w procesie nauki?
Planowanie to nie tylko zapisywanie zadań domowych w kalendarzu. To strategia zarządzania czasem, która pozwala uczniom skupić się na priorytetach, zrozumieć, ile czasu potrzebują na różne zadania, oraz unikać stresu związanego z niespodziewanymi terminami. Uczniowie, którzy planują swój czas, często osiągają lepsze wyniki w nauce, ponieważ są bardziej zorganizowani, mniej zestresowani i mają więcej czasu na powtórki przed egzaminami. Dobra organizacja czasu pozwala również łatwiej znaleźć czas na ulubione hobby lub spotkania z przyjaciółmi, co zachęca do wcielenia planera w życie i tworzenia pierwszych notatek.
Jakie narzędzia pomogą w skutecznym planowaniu?
Istnieje wiele nowoczesnych narzędzi dostępnych online, które mogą pomóc w planowaniu, jednak w przypadku uczniów – aplikacje na smartfony się nie sprawdzą. W szkole większość zapisków powstaje w czasie lekcji, gdzie korzystanie z telefonów nie jest wskazane, dlatego tradycyjny kalendarz lub planer dla dzieci w tym przypadku wciąż jest najlepszym rozwiązaniem.
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania. Prace domowe, zajęcia pozalekcyjne i wiele innych obowiązków związanych z nauką może przytłoczyć uczniów po powrocie z wakacji. W korzystaniu z planera nie chodzi tylko o zaznaczanie dat egzaminów czy zapisywanie zadań domowych. To pierwszy krok w stronę rozwijania umiejętności zarządzania własnym czasem, nauki odpowiedzialności i niezależności. Dzięki regularnemu tworzeniu notatek uczeń nie musi martwić się, że zapomni o zadaniach i doprowadzi do sytuacji, w której będzie musiał poświęcić odrabianiu lekcji cały dzień. Ponadto, dziecko, które wie, co ma zrobić i w jakim terminie, czuje się pewniej. Ta pewność siebie prowadzi do lepszej organizacji dnia, gdzie nauka, zabawa i odpoczynek znajdują swoje odpowiednie miejsce.
Jak planować czas ucznia?
Kluczem do lepszej organizacji szkolnych obowiązków jest ustalanie priorytetów. Nie wszystkie zadania są tak samo pilne, a dzięki podziałowi na mniejsze części, nawet najtrudniejsze projekty stają się przystępne. Planer na lodówkę dla ucznia pozwala lepiej zapoznać się ze wszystkimi zadaniami do wykonania na kolejne dni, a także następne tygodnie. Ucznioplan™ zawiera różne sekcje, dzięki którym uczniom łatwiej jest nadać priorytet poszczególnym obowiązkom, a przy tym pamiętać o wszystkich zajęciach – również pozalekcyjnych. Do końca sierpnia możesz skorzystać również z 15% rabatu na wszystkie artykuły do planowania dla uczniów i przedszkolaków w sklepie Planu.
W planowaniu nie można zapominać o równowadze. Nauka jest ważna, ale odpoczynek również. Regularne przerwy mogą zwiększyć wydajność, a jednocześnie zapobiec zmęczeniu. Co więcej, odpowiedni odpoczynek – czy to w formie właściwej ilości snu, czy relaksu poprzez aktywne spędzanie czasu z rodziną – jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka. Możesz również zadbać o lepszą organizację czasu w rodzinie, wybierając planery tygodniowe. Więcej informacji na temat tego rodzaju produktów oraz aktualna oferta czeka na Ciebie w sklepie: https://planu.pl/planery-tygodniowe/.
Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!