Najlepszy aspirator do nosa – ranking 2024

5/5 - (31 votes)

Świeżo upieczeni rodzice podczas pierwszych lat dziecka zderzają się z wieloma problemami, które nie sposób przewidzieć, a które bardzo często są powodem do zmartwień. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia dziecka i opieki nad nim, w szczególności zdrowia. Gdy malucha dopadnie przeziębienie, często ciężko jest poradzić sobie z nadmiarem wydzieliny z nosa, dlatego warto jest zastanowić się nad zakupem aspiratora. Jest to urządzenie, które służy do odciągania takiej wydzieliny, i które zapobiega niebezpiecznym powikłaniom w przypadku pozostawienia tego samemu sobie. Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia nie potrafi zrobić tego samodzielnie, dlatego dobrze jest zapoznać się z tematem i zmniejszyć stres w takich sytuacjach. 

Dobrze jest również wiedzieć, z jakimi konsekwencjami rodzice mogą mieć do czynienia, gdy nie zadbają o nosek dziecka w poprawny sposób. Zalegająca wydzielina może doprowadzić do zapalenia zatok lub dolnych dróg oddechowych, a w rezultacie obniżyć odporność pociechy na resztę życia jeszcze na jego początku. Kiedyś do tego celu używano tak zwanej gruszki. Jest ona jednak mniej wydajna i efektywna niż nowoczesne aspiratory.

ASPIRATORY DO NOSA – RANKING 2024

1. Aspirator do nosa Novama Pingo

Aspirator do nosa Novama Pingo

Aspirator do nosa firmy Novama Pingoto urządzenie elektryczne, które pozwala na szybkie usunięcie objawów przeziębienia. Jest zasilany za pomocą baterii. Do zestawu przy zakupie dołączane są różne rozmiary silikonowych końcówek, dzięki czemu można indywidualnie dopasować aspirator. Wszystkie silikonowe części w urządzeniu zostały wykonane z elastycznego materiału, który nie spowoduje mechanicznych uszkodzeń noska dziecka i nie naruszy śluzówki wewnątrz. Nie wiadomo jednak, czy tworzywo nie zawiera szkodliwych substancji, które bezpośrednio mogą przenikać do organizmu dziecka (np. BPA). Aspirator został wykonany zgodnie z dyrektywą CE EC/93/42/EEC MDD. Jego działanie jest skuteczne i pozwoli na szybkie pozbycie się kataru. Jedyne, co leży w obowiązku rodziców, to włączyć urządzenie, a po skorzystaniu opróżnić pojemnik, w którym zbiera się cała wydzielina. Jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Warto również wspomnieć, że został wyposażony w melodie, które skupią uwagę dziecka i usprawnią przebieg zabiegu. Cena aspiratora waha się w okolicach 70 zł.

zalety Aspirator do nosa Novama Pingo

Zalety:

 • elektryczny system
 • wgrane melodie
 • niska cena
wady Aspirator do nosa Novama Pingo

Wady:

 • zasilany na baterie
 • nie wiadomo, czy tworzywo nie zawiera szkodliwych substancji

2. Aspirator do nosa Haxe NS1

Aspirator do nosa Haxe NS1

Elektryczny aspirator do nosa Haxe NS1 został zaprojektowany specjalnie dla najmłodszych dzieci. Posiada dużą siłę ssania, która jest w stanie odessać nawet gęsty katar. Odpowiednio dobrana moc jest bezpieczna dla delikatnej śluzówki nosa. Producenci zadbali o dopasowanie urządzenia do wieku i zarejestrowali 12 melodii, które można odtworzyć w trakcie pracy, i które potrafią skutecznie odciągnąć uwagę dziecka od odsysania. Aspirator jest również na tyle delikatny, że znajduje swoje zastosowanie nawet w nocy, podczas snu dziecka. Nie wybudzając, rodzic może skutecznie wykorzystać urządzenie. W zależności od rodzaju kataru można stosować zamienne silikonowe końcówki, które ułatwiają pracę. Elektroniczny system usprawnia przebieg odsysania.

Urządzenie można stosować już od pierwszych dni dziecka. Jest on przeznaczony dla dzieci do 12 roku życia. Cena aspiratora oscyluje w granicach 70-100 zł.

zalety Aspirator do nosa Haxe NS1

Zalety:

 • wymienne silikonowe końcówki
 • niska cena
 • system elektryczny
wady Aspirator do nosa Haxe NS1

Wady:

 • zasilanie na baterie (większość rodziców preferuje ładowanie)

3. Aspirator do nosa Nosiboo Pro

Aspirator do nosa Nosiboo Pro

Nosiboo Pro to kolejny przykład elektrycznego aspiratora do nosa dla dzieci. Zaprojektowano go przy pomocy specjalistów laryngologów, którzy zadbali o jak najlepsze dopasowanie urządzenia do najmłodszych. Aspirator jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Istnieje możliwość samodzielnego ustawienia mocy odsysania. Głowica Colibro zapewnia dużą pojemność zbiornika, w którym zbiera się wydzielina. Należy jednak pamiętać o regularnym jej czyszczeniu, najlepiej każdorazowo po użyciu. Wygodny projekt urządzenia pozwala na komfortowe korzystanie – głowicę można trzymać w jednej dłoni, a cienki przewód łączący aktywną część aspiratora nie będzie ciążył w dłoni. Delikatny materiał, z którego wykonano końcówkę wkładaną do nosa dziecka, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pociechy. Nie powoduje również żadnych podrażnień śluzówki i okolic nosa. Tworzywo sztuczne jest wolne od szkodliwych substancji, w tym bisfenolu A (BPA). Cena aspiratora Nosiboo Pro to wydatek rzędu ok. 500 zł.

zalety Aspirator do nosa Nosiboo Pro

Zalety:

 • nowoczesny, elektryczny system
 • wygodny kształt 
 • możliwość regulowania mocy odsysania
wady Aspirator do nosa Nosiboo Pro

Wady:

 • wysoka cena 

4. Aspirator do nosa Colibri Vitammy

Aspirator do nosa Colibri Vitammy

Jedną z największych zalet, jaką posiada aspirator do nosa Colibri Vitammy jest elektryczny system, który jest ogromnym usprawnieniem procesu odsysania wydzieliny z nosa w przypadku kataru u dziecka. Producent zadbał o wygodę użytkowników, dlatego też aspirator jest złożony z tylko jednej części, pomijając dwie wymienne końcówki, które pozwalają na indywidualne dopasowanie adekwatnie do wieku dziecka i do natężenia objawów. Urządzenie wychodzi naprzeciw standardowym aspiratorom, w których obecność filtrującej gąbki zmuszała korzystających do częstej, dokładnej i czasochłonnej dezynfekcji oraz jej wymiany. Zbiornik przechowujący wydzielinę można swobodnie wyparzać, bez obaw o jego późniejszy stan. Ma on bardzo dużą pojemność, dlatego urządzenie poradzi sobie nawet w przypadku bardzo obfitego kataru. Aspirator jest zasilany na baterie, które producent dołącza do zakupu. Cichy tryb pracy pozwala na odciąganie wydzieliny nawet w nocy, bez ingerencji w sen dziecka. Cena aspiratora waha się w okolicy 70 zł.

zalety Aspirator do nosa Colibri Vitammy

Zalety:

 • niska cena
 • elektryczny system usprawniający pracę
 • wygodny i poręczny kształt
wady Aspirator do nosa Colibri Vitammy

Wady:

 • jedynie dwie końcówki wymienne

5. Aspirator do nosa LittleBees

Aspirator do nosa LittleBees

Aspirator do nosa LittleBees to kolejne urządzenie, które prezentuje skuteczność systemów elektronicznych. Posiada możliwość regulacji w aż pięciu siłach ssania, z czego najwyższa moc to 3500 mmHg. Dzięki temu rodzic jest w stanie samodzielnie ustawić parametry adekwatnie do intensywności kataru. Jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia. W zestawie kupujący otrzymuje dwie silikonowe końcówki do wymiany. Pozwala to na zatrzymanie tego samego aspiratora w momencie, w którym dziecko rośnie i mniejsza końcówka nie jest już tak skuteczna. Aspirator posiada akumulator o mocy 308mah, który pozwala na wiele użyć bez konieczności częstego ładowania. W przypadku zakończenia pracy aspiratora, wystarczy go naładować przez kabel USB, który jest dołączany do opakowania podczas zakupu. Smukła budowa urządzenia pozwala na sprawne i zręczne posługiwanie się, co znacznie ułatwia odessanie wydzieliny z nosa dziecka. Aspirator do nosa Little Bees posiada oznakowanie CE.

zalety Aspirator do nosa LittleBees

Zalety:

 • brak szkodliwych substancji w tworzywie, z którego wykonano butelkę
 • skuteczny system antykolkowy
 • odpowiednie zabezpieczenie pokarmu wewnątrz butelki
wady Aspirator do nosa LittleBees

Wady:

 • mała pojemność butelki (160 ml)
 • niewygodny kształt dla starszych użytkowników

6. Aspirator do nosa Braum Bna 100

Aspirator do nosa Braum Bna 100

Aspirator Braun BNA 100 to urządzenie, które zostało zaprojektowane w sposób ergonomiczny, skutkiem czego jego kształt jest mały i poręczny. Przeprowadzenie zabiegu jest więc szybkie i skuteczne, nawet w przypadku częstych podróży, gdzie rodzice muszą zabrać ze sobą kilka bagaży. W zestawie znajdziemy dwie silikonowe końcówki, które możemy wykorzystać w zależności od stopnia natężenia kataru u dziecka. Końcówka węższa sprawdzi się idealnie przy małych objawach, a w razie obfitego kataru można skorzystać z szerszej. Urządzenie posiada również dwie moce ssania do samodzielnego nastawienia, co jeszcze bardziej usprawnia jego pracę. Aspirator działa w ciszy, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Łatwe czyszczenie to kolejny plus, który pomaga przy pracy w trakcie podróży. Cena aspiratora to około 130 zł.

zalety Aspirator do nosa Braum Bna 100

Zalety:

 • ergonomiczny kształt
 • elektroniczny system
 • łatwe i sprawne czyszczenie urządzenia
wady Aspirator do nosa Braum Bna 100

Wady:

 • zasilanie na baterie

Aspirator dla dziecka – jak wybrać? 

Wybór aspiratora do nosa wciąż pozostaje ogromnym dylematem dla wielu rodziców. Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, które pozwolą na szybsze podjęcie decyzji.

Jak działa aspirator do nosa?

Działanie aspiratora do nosa jest uzależnione od tego, jaki posiada system. Jeśli aspirator jest elektryczny, wystarczy go włączyć i nastawić odpowiednią moc, a silikonową końcówkę włożyć do nosa dziecka. Jeśli nie, najczęściej działa oparty na systemie, w którym jedną końcówkę wkładamy do nosa dziecka, następnie wciągamy powietrze z drugiej końcówki, dzięki czemu wydzielina wydostaje się i trafia do odpowiedniego zbiornika. Oczywiście wtedy użytkownik jest chroniony przez odpowiedni filtr, przez co nie dochodzi co zakażenia. Warto jednak każdorazowo przed użyciem nowego aspiratora zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania.

Jak często używać aspirator do nosa?

Aspirator do nosa należy używać za każdym razem, kiedy widzimy, że dziecko ma problemy z oddychaniem przez nos. W trakcie przeziębienia więc jest on używany bardzo często, a odpowiednio zaprojektowane urządzenie nie wyrządzi krzywdy dziecku, ani nie spowoduje uszkodzenia śluzówki jego nosa. Jest to spowodowane odpowiednim tworzywem sztucznym, które jest delikatne i nie powoduje podrażnień. Aspiratory działające cicho można również używać podczas snu dziecka.

Czy aspirator do nosa jest bezpieczny?

Aspirator do nosa jest całkowicie bezpiecznym i przebadanym urządzeniem. Projektowali go specjaliści, którzy doskonale znają się na swoim fachu. W większości urządzeń zadbali o brak szkodliwych substancji, które bezpośrednio przenikają do pożywienia. Silikonowe końcówki są delikatne, nie uszkadzają błony śluzowej dziecka i nie powodują podrażnień.

Co jest lepsze aspirator do nosa czy gruszka?

Gruszka do nosa to pierwotny sposób radzenia sobie ze zbierającą się wydzieliną w nosie dziecka. Ma ona niestety o wiele słabszą moc niż elektryczny aspirator, dlatego może nie poradzić sobie z nadmiernym katarem. Elektryczny aspirator do nosa jest trochę droższy, ale o wiele skuteczniejszy. Dlatego warto usprawnić sobie pracę w trakcie przeziębienia dziecka i zadbać o czystość jego dróg oddechowych. Niecałkowite odessanie wydzieliny może mieć wpływ również na późniejsze obniżenie odporności u dziecka

Gdzie kupić aspirator do nosa?

Aspirator do nosa można kupić w każdym sklepie mającym wyposażenie dla niemowląt. Można oczywiście kupić go również w wielu sklepach internetowych, przez które zakup będzie znacznie tańszy.

Czy posiadanie aspiratora jest niezbędne?

Nie, posiadanie aspiratora nie jest niezbędne. Może natomiast znacznie ułatwić opiekę nad dzieckiem, ponieważ nie będzie ono samodzielnie potrafiło wydmuchać nosa. Warto również spojrzeć na to pod kątem zdrowotnym. Aspirator nie kosztuje wiele, a może zapobiec zaburzeniom odporności organizmu dziecka poprzez automatyczne odciąganie wydzieliny pełnej bakterii.

Czy aspirator może zaszkodzić dziecku?

Odpowiednio użytkowany produkt nie zaszkodzi dziecku, nawet w wieku niemowlęcym. Niestety istnieje ryzyko, że w przypadku niewłaściwego używania nastąpią pewne szkody. Warto jest więc dokładnie przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem stosowania urządzenia. W razie osobistych obaw, dobrą decyzją będzie skontaktowanie się z lekarzem.

Na jaki aspirator powinienem/powinnam się zdecydować?

Na rynku aktualnie są dostępne aspiratory do samodzielnej obsługi i elektryczne, które całą pracę wykonują za nas. Oczywiście elektryczne będą trochę droższe, ale i wygodniejsze, dlatego warto samodzielnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami wobec produktu i na tej podstawie podjąć decyzję. Można nabyć wysokiej jakości zarówno aspirator zwykły, jak i elektryczny.

Nasz wybór w 2024 roku – aspirator do nosa Novama Pingo

Najlepszy aspirator do nosa - ranking [year]

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, na pierwszym miejscu uplasował się aspirator do nosa Novama Pingo. Urządzenie posiada system elektryczny, dzięki któremu praca jest sprawna i skuteczna. Do zakupu dołączane są różnego rodzaju silikonowe końcówki, które pozwalają na samodzielne dopasowanie urządzenia do natężenia kataru i wieku dziecka. Dzięki temu zabieg jest skuteczny i nie trzeba go powtarzać kilkukrotnie. Aspirator do nosa Novama Pingo został wyposażony w melodie specjalnie dla najmłodszych, co redukuje stres przy odsysaniu wydzieliny z nosa i skupia uwagę dziecka na czymś innym. Jeśli rodzic chce skorzystać z aspiratora w nocy, może ustawić tryb cichy, dzięki czemu nie ingeruje w sen dziecka. Po skorzystaniu należy opróżnić i zdezynfekować pojemnik, w którym zbiera się wydzielina. Jest bardzo łatwy w czyszczeniu, co pozwala na dużą oszczędność czasu. Kolejnym plusem jest niska cena w porównaniu do innych aspiratorów działających na takiej samej zasadzie i posiadających podobne funkcje. Cena ta waha się w przedziale od 60 z do 100 zł, a wysoka jakość produktu pozwala na jego długoletnie użytkowanie.

Dodaj komentarz