Najlepsze butelki dla noworodka – ranking 2024

4.9/5 - (32 votes)

Młode mamy w obliczu wciąż rozrastającego się rynku stają przed trudnym wyborem odpowiednich akcesoriów, które są niezbędne dla ich pociech w ciągu pierwszych lat życia. Jedną z najważniejszych części wyposażenia młodego rodzica jest odpowiednia butelka dla noworodka, dzięki której dziecko będzie w bezpieczny sposób mogło zaspokoić swoje fizjologiczne potrzeby. Wybór nierzadko stanowi poważne wyzwanie dla opiekunów, mimo to nie jest to wcale tak trudna decyzja, jak mogłoby się zdawać. W dzisiejszych czasach jednak sklepy oferują setki podobnych, takich samych lub zupełnie różnych produktów, które w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane i jakości, będą odpowiednio służyć swoim przyszłym właścicielom. Często równie ważnym czynnikiem, który skłania do zakupu konkretnego produktu, jest jego cena. Warto więc przed pójściem do centrum handlowego zapoznać się z tematem na przykład przez Internet. Poniżej zestawiliśmy najbardziej popularne wybory młodych matek i ojców, a w opisach pod nazwami zawarliśmy ich specyfikację i porównanie poszczególnych modeli.

Butelki dla noworodka – ranking 2024

1. Butelka antykolkowa Tomme Tippee 

Butelka antykolkowa Tomme Tippee

Butelka ta uplasowała się na pierwszym miejscu ze względu na jej budowę, która została zaprojektowana specjalnie na wzór kobiecej piersi. Smoczek w postaci sutka sprawia, że noworodek chętniej i sprawniej sięga po butelkę, dzięki czemu cały proces karmienia przebiega szybko i bezstresowo. Podczas zasysania, odpowiednia giętkość butelki pozwala na indywidualne dopasowanie elastyczności. Antykolkowy system zapewnia Twojemu dziecku bezpieczeństwo i zmniejsza ilość występowanych kolek lub całkowicie je eliminuje. Odpowiednio dobrany kształt butelki powoduje zasysanie przez dziecko większej ilości mleka, przy czym puste powietrze powodujące kolkę zostaje w środku i nie dostaje się do organizmu dziecka. Warto również wspomnieć o materiale, z jakiego została wyprodukowana butelka. Jest to tworzywo sztuczne, które nie zawiera najbardziej szkodliwej na rynku substancji znajdującej się w plastikowych produktach – bisfenolu A (BPA). Butelka jest dostępna przede wszystkim w rozmiarze o pojemności 260 ml, dzięki czemu może być przeznaczona zarówno dla noworodka, jak i starszego dziecka. Kolejnym plusem butelki jest jej kompatybilność ze wszystkimi smoczkami Closer to Nature (wyjątkiem pozostają zaawansowane smoczki Closer to Nature oraz smoczki z serii Ultra). Produkt jest łatwy w czyszczeniu i polecany przez dużą ilość świeżo upieczonych mam.

zalety Tomme Tippee

Zalety:

 • kształt butelki i smoczka przypominający kobiecą pierś
 • elastyczność butelki, która dopasowuje się indywidualnie do dziecka podczas karmienia
 • skuteczny antykolkowy system
wady Tomme Tippee

Wady:

 • dostępny jeden rozmiar (260 ml) butelki
 • niezbyt poręczny kształt w stosunku do trzymającego butelkę

2. Butelka Philips Avent

Butelka Philips Avent

Butelka Avent stworzona przez markę Philips również została zaprojektowana na wzór kobiecej piersi, dzięki czemu stanowi to duże usprawnienie procesu karmienia. Ułatwia to także połączenie karmienia piersią z karmieniem butelką, dzięki czemu nie trzeba podejmować radykalnych i nieodwracalnych decyzji, które nierzadko sprawiały młodym rodzicom wiele kłopotów. Dodatkowym elementem, który wykorzystał producent butelki Avent, są płatki znajdujące się pod smoczkiem, dzięki czemu zwiększają jego miękkość oraz giętkość bez ryzyka zapadnięcia. Podwójna nakłada z kolei powoduje zmniejszenie powietrza, jakie dostawałoby się wraz z pokarmem do organizmu dziecka. Odpowiedni kształt butelki sprawia, że korzystanie z niej jest przyjemne i wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Warto dodać, że w przypadku butelki Philips Avent, producent również zadbał o bezpieczeństwo materiału, w związku z czym tworzywo sztuczne nie zawiera szkodliwych parabenów (w tym BPA). Produkt składa się z kilku części, a każdą można samodzielnie dokładnie wyczyścić – zmniejsza to z kolei osadzanie się bakterii i zapobiega obawom rodziców przed tego typu sytuacjami. Butelka Avent pojawiła się na rynku jak dotąd w jednym rozmiarze – 260 ml.

zalety Philips Avent

Zalety:

 • budowa butelki przypomina budowę kobiecej piersi
 • dodatkowe zabezpieczenie przed zapadaniem się smoczka
 • wygodny kształt dla wszystkich użytkowników
wady Philips Avent

Wady:

 • jeden rozmiar (260 ml)
 • brak solidnego systemu antykolkowego
 • montaż kilku części butelki może być dla rodzica uciążliwy

3. Butelka LOVI Medical

Butelka LOVI Medical

Cechą, która wyróżnia butelkę LOVI Medical od pozostałych jest unikalny dynamiczny smoczek z cienką, wydłużającą się końcówką. Ponadto jej podstawa jest twarda i profilowana, a całość posiada system odpowietrzania super vent. Produkt został przebadany i zatwierdzony przez nadzór medyczny, dlatego posiada gwarancję większego bezpieczeństwa niż jego zamienniki. Mimo, że marka rekomenduje karmienie butelką jako ostateczność, jest to dobry wybór dla mam, które zakończyły już ten okres. Butelka nie zaburza odruchu ssania i zapewnia łatwe połączenie obu rodzajów karmienia. Produkt jest również kompatybilny z laktatorami firmy LOVI, co jest znacznym ułatwieniem przy konieczności korzystania z tych akcesoriów. Butelkę można polewać wrzącą wodą lub ją w niej dezynfekować. Jest również bezpieczne podgrzanie jej w mikrofali lub użycie sterylizatora. W przypadku mycia warto jest wsadzić butelkę LOVI do zmywarki. Produkt sprzedawany jest w pojemności 150 ml.

zalety LOVI Medical

Zalety:

 • duża wytrzymałość tworzywa 
 • umożliwia połączenie karmienia piersią i butelką
 • nie powoduje zaburzeń odruchu ssania
wady LOVI Medical

Wady:

 • mała pojemność, która może nie wystarczyć na długo (150 ml)
 • niedostatecznie wygodny kształt dla użytkownika

4. Butelka Medela Calma 

Butelka Medela Calma

Butelka Medela Calma została stworzona dla mam, które chciałyby karmić swoją pociechę piersią, ale mają z pewnych przyczyn do tego różne przeciwwskazania. Projekt butelki stworzyli specjaliści z dziedziny laktacji, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że produkt jest bezpieczny dla dziecka i nie spowoduje niechcianych skutków ubocznych. Zostały stworzone w sposób zapewniający kompatybilność z laktatorami tej samej firmy, dzięki czemu mama może odciągnąć mleko do butelki i zostawić w lodówce do podgrzania na później. Materiały, z których wyprodukowano butelki Medela zostały poddane wszystkim niezbędnym atestom, a szwajcarskie pochodzenie tylko upewnia nabywców o ich wysokiej jakości. Można również je podgrzewać w mikrofali lub myć w zmywarce, bez obaw o stan butelek. Pojemność, w której sprzedawany jest produkt wynosi 250 ml. Smoczek znajdujący się w butelce składa się z wielu części, które zapobiegają wylaniu mleka nawet po upuszczeniu butelki. Całkowity rozbiór smaczka, jego dokładne umycie oraz montaż może by jednak dość czasochłonny, szczególnie dla zabieganych rodziców.

zalety Medela Calma

Zalety:

 • wysoka jakość, potwierdzona atestami
 • wiele możliwości usprawniających korzystanie z butelki
 • kompatybilność z laktatorami Medela
wady Medela Calma

Wady:

 • wysoka cena w porównaniu do innych butelek
 • kłopotliwe całkowite mycie butelki

5. Butelka Lansinoh Naturalwave

Butelka Lansinoh Naturalwave

Butelka została zaprojektowana na podstawie wieloletnich badań wykonywanych przez specjalistów z dziedziny laktacji. Smoczek i butelka posiadają kształt wygodny przede wszystkim dla noworodka o małych dłoniach. Pozwala to na pewne chwycenie produktu i samodzielne kontrolowanie spożywania pokarmu. Tworzywo sztuczne, z którego wykonano butelkę jest wolne od bisfenolu A (BPA), dzięki czemu plastikowa butelka nie wydziela szkodliwych substancji do mleka lub innej zawartości butelki. Szczelna pokrywka znajdująca się w górnej części butelki skutecznie chroni przed niechcianym wyciekiem mleka, nawet w trakcie upuszczenia butelki. Opracowany specjalnie system Air Ventilation System (AVS) pozwala na wykluczenie kolki u niemowlęcia przez redukcję powietrza, która dostaje się do jego organizmu. Producenci zadbali również o to, by butelka była kompatybilna z pozostałymi produktami Lansinoh.

zalety Lansinoh Naturalwave

Zalety:

 • brak szkodliwych substancji w tworzywie, z którego wykonano butelkę
 • skuteczny system antykolkowy
 • odpowiednie zabezpieczenie pokarmu wewnątrz butelki
wady Lansinoh Naturalwave

Wady:

 • mała pojemność butelki (160 ml)
 • niewygodny kształt dla starszych użytkowników

Najczęściej zadawane pytania dotyczące butelki dla noworodka:

Kiedy zdecydować się na butelkę do karmienia?

Butelkę do karmienia warto zakupić już w trakcie karmienia piersią, by zapobiec sytuacjom kryzysowym, w których maluch zostanie przekazany opiekunce, a matki nie będzie w pobliżu. Warto wtedy powoli wdrażać karmienie butelką, by nauczyć korzystania z niej noworodka. W przeciwnym razie, gdy dziecko zostanie bez matki, nie będzie potrafiło spożyć pokarmu i będzie czekało na powrót rodzica.

Z jakiego materiału butelkę wybrać?

Dobrze jest zadbać o butelkę z tworzywa sztucznego, które nie zawiera szkodliwych parabenów. Warto zapoznać się z poszczególnymi zagrożeniami, jakie niosą ze sobą szkodliwe substancje i sumiennie unikać ich przy wyborze akcesoriów dla dziecka. Butelka szklana nie zawiera takich substancji, może być jednak niebezpieczna dla noworodka z uwagi na jej kruchość.

Czy butelka antykolkowa jest skuteczna?

Butelka antykolkowa została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, by ograniczyć ilość powietrza zasysanego przez noworodka w trakcie karmienia. Wysokiej jakości wykonana butelka będzie skuteczna, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wystąpienia kolki u dziecka.

Czym kierować się przy wyborze butelki dla noworodka?

Wybranie butelki dla noworodka nie wiąże się z ostateczną decyzją. Zawsze w razie potrzeby, można zakupić inną butelkę, która będzie bardziej sprzyjała naszym oczekiwaniom. Oczywiście warto jednak zadbać o oszczędność pieniędzy przy zakupach, dlatego dobrze jest przed zakupem spojrzeć na wiek dziecka i na jego potrzeby. Jeśli jest to noworodek, nie trzeba kupować butelki o dużej pojemności (150 ml i więcej). Ponadto, jeśli dziecku sprawia drobny problem zasysanie przy naturalnym karmieniu, warto zdecydować się na butelkę, której budowa będzie przypominać kobiecą pierś. Dzięki temu dziecko łatwiej się do niej przyzwyczai.

Jaką butelkę wybrać jeszcze w trakcie karmienia piersią?

Jeśli zdecydowaliście się na wdrożenie karmienia butelką w trakcie karmienia piersią, dobrze jest zadbać o butelkę, która została specjalnie do tego zaprojektowana. Odpowiedni kształt smoczka i butelki pozwolą na szybsze przystosowanie się malucha do zmiany sposobu. Będzie to również skutkowało mniejszą ilością odrzuceń butelki przez dziecko.

Jak dużo butelek zakupić?

Jest to pytanie, które stawia przed sobą wiele świeżo upieczonych rodziców. Dobrze jest zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Jeżeli dziecko spędza mało czasu wśród znajomych, opiekunek czy rodziny, warto zainwestować w jedynie dwa egzemplarze butelki. Będzie to doskonała opcja w przypadku, w którym jedna z nich będzie wymagała mycia lub dezynfekcji, podczas których wciąż dostępna będzie druga butelka. Jeśli natomiast dziecko często kursuje pomiędzy domami, warto zaopatrzyć się w kilka, żeby (w przypadku takiej możliwości) zostały one na swoim miejscu. Spowoduje to mniejszy stres przy zabieraniu poszczególnych rzeczy, a jest to przecież wyposażenie, które spełnia podstawowe potrzeby życiowe dziecka.

Czy szklana butelka dla noworodka to dobry wybór?

Wiele rodziców, którzy stosują w swoim domu ekologiczne zastosowania chcieliby je wdrożyć również w przypadku wyposażenia dziecka. Jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie. Mimo jego bezpieczeństwa na płaszczyźnie szkodliwych substancji, szkło jest dosyć kruchym tworzywem. W związku z tym może pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie, a co gorsza, w pobliżu dziecka. Chcąc uniknąć sytuacji, w której niemowlę zostaje zranione, lepiej unikać szklanych butelek. Są one również niewątpliwie cięższe od tych plastikowych, w związku z czym korzystanie z niej będzie o wiele trudniejsze i może zakłócić sprawny proces karmienia.

Nasz wybór w 2024 – butelka antykolkowa Tommee Tippee

butelka antykolkowa Tommee Tippee

W 2024 roku wybraliśmy butelkę antykolkową Tommee Tippee. Posiada ona wiele zalet, które znacznie przeważają nad wadami i skłaniają wiele rodziców do zakupu. Po pierwsze, jest to butelka, która została zaprojektowana na kształt kobiecej piersi, dzięki czemu można jej używać jeszcze w trakcie karmienia piersią i nie będzie powodowała zaburzeń. Tworzywo sztuczne, z którego została wykonana, jest wolne od szkodliwych składników, a przede wszystkim od bisfenolu A (BPA), który przenika do jedzenia od środka. Kolejnym z plusów jest niska cena butelki, która skutecznie zachęca do jej wypróbowania. Nawet, jeśli nie spełni oczekiwań użytkowników, wydatek w wysokości 20 zł nie będzie kłopotliwy dla nikogo. Ponadto, specjalnie zaprojektowany system pozwala na uniknięcie wielu kolek, które miałyby miejsce podczas stosowania butelki bez tego systemu. Ostatnim z plusów, o którym wspomnimy, jest pojemności butelki. Mimo, że jest dostępna ona tylko w tym rozmiarze, pozwala on na stosowanie butelki od pierwszych dni, aż do okresu, kiedy dziecko będzie miało kilka miesięcy. Wysoka jakość produktu zapewni jego trwałość w trakcie czego okresu użytkowania, co w porównaniu do ceny jest doskonałą inwestycją. Wybór popiera wiele młodych rodziców.

Dodaj komentarz