Jak zrobić Lapbooka?

4/5 - (3 votes)

Kto mnie zna, ten wie, że uwielbiam lapbooki. Właściwie od pierwszego spojrzenia zakochałam się w tej formie prezentowania, porządkowania wiedzy. Nasze lapbooki skwapliwie odkładam i mam je wszystkie, począwszy od pierwszego. Lapbook świetnie się prezentuje i nawet skończony zawsze może być rozbudowany o kolejną karteczkę czy książeczkę i rosnąć wraz z tym, jak dziecko uczy się i dowiaduje czegoś nowego. Informacje zapisujemy na karteluszkach w różnych kształtach, które wpinamy i wklejamy do lapbooka

Lapbook – od czego zacząć?

Trzeba zacząć od teczki. Teoretycznie może to być zwykła kartonowa teczka wiązana – takie też wykorzystywaliśmy, ale nie były fajne, bo skrzydełka górne są dość krzywo wklejane i po doklejeniu do nich kartek, całość się kiepsko składała. Najlepsze są teczki typu manila. To taka teczka, która służy do przechowywania niewielu dokumentów i zawsze występuje w trójpaku, bo ma wycięcia na 3 sposoby (dzięki temu postawiona czy zawieszona nie zasłania kolejnej). Mniejsza z tym, bo my taką teczkę bierzemy, rozkładamy i składamy ponownie w taki sposób, że tworzy nam się środek wielkości A4 i dwa skrzydełka.

Lapbook o bluesie – to bardzo prosty lapbook, nie ma tu książeczek, składanek, zdjęcia i teksty zostały po prostu naklejone bezpośrednio na teczce.

Tak przygotowaną teczkę możemy spiąć plecami z drugą, połączyć skrzydełkami z kolejnymi. U góry możemy dokleić kolejne kartki – wszystko zależy od tego, ile wiadomości chcemy tam zamieścić. Zamiast teczki możemy wziąć arkusz papieru w formacie A3, nic nie stoi na przeszkodzie, a lapbooki stworzone w ten sposób będą tylko bardziej kolorowe.

Gdzie kupić teczki do lapbooków?

Często pada takie pytanie. Najbardziej sobie chwalę teczki manila (chyba firmy Spiral). Były idealne, ale zaczynają się kończyć, więc dokupiłam nowe i są gorsze, bo z jednej strony są lakierowane i brzydko się załamują przy składaniu. Te nowe nazywają się “skoroszyt kartonowy Warta z indeksem” (fraza wpisana w wyszukiwarkę daje namiar na sklep).

Robimy lapbooka

Mamy temat, mamy teczkę, ale skąd wziąć te wszystkie kształty książeczek? Można je zrobić samemu. Te najprostsze składanki bez większej filozofii, można też łatwo w programie graficznym machnąć gwiazdkę, czy co tam potrzebujemy. Osobiście szkoda mi na to czasu i korzystam z gotowych templatek (chyba, że przygotowuję gotowca). Można je wziąć stąd: Homeschoolshare

Pewnym problemem jest fakt, że templatki przeważnie nie mają linii i o ile starsze dzieci sobie z tym radzą, to ja musiałam rysować linie ołówkiem lub braliśmy papier w kratkę.

Lapbook szablony do wydruku

Gotowe lapbooki to coś pięknego, bo wyobraźcie sobie, że są ludzie, którym się chce przygotować wszystko: listę zagadnień i odpowiednią książeczkę, karteczkę, zakładeczkę. Wystarczy siąść, wydrukować, wyciąć i uzupełnić posiadaną lub wykopaną z książek wiedzą. Jest to szalenie wygodne i oszczędza masę czasu, bo nam najdłużej schodzi zaplanowanie treści na templatkach, ich dobranie i zilustrowanie, więc jeśli ktoś tę część robi za nas, to jestem mu szalenie wdzięczna.

Cudowne gotowce oferuje ten blog

Często też pracujemy w ten sposób, że znając temat wpisuję w wyszukiwarkę grafiki: “temat lapbook” i przeglądam, co mi wyrzuca. W ten sposób zwykle trafia się na strony z materiałami płatnymi, ale po intensywniejszych poszukiwaniach zawsze w końcu znajdzie się jeśli nie gotowca, to inspirację czy jakąś część do wykorzystania w pracy.

Lapbooki lubią też dzieci, a dobrze przygotowana teczka, to możliwość wielokrotnego powtarzania wiedzy oraz możliwość prezentowania jej innym – choćby na egzaminach (edukacja domowa), czy lekcjach.

Dodaj komentarz