Jak urządzić pokój dla małego dziecka?

5/5 - (2 votes)

Dziecięcy pokój zmienia się na przestrzeni lat, bo z roku na rok potrzeby dziecka są inne. Warto jednak już na początku zadbać o odpowiednie wyposażenie pokoju – właściwie dobrane i funkcjonalne meble posłużą dziecku przez dłuższy czas. Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój małego dziecka? Kiedy zastąpić łóżeczko ze szczebelkami tapczanikiem, a stolik do rysowania biurkiem?

Niezbędne meble do pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy powinien być jednym z bardziej funkcjonalnych miejsc w całym domu. To przecież nie tylko sypialnia dziecka, ale i bawialnia, a później miejsce do nauki i relaksu. Często to także sala ćwiczeń, laboratorium doświadczalne i miejsce spotkań z przyjaciółmi. Niezbędnym meblem jest łóżko dziecięce, początkowo niemowlęce ze szczebelkami, a z czasem większe i wygodniejsze.

W pobliżu łóżka powinna znajdować się szafa lub komoda, co zapewni łatwy i szybki dostęp do garderoby. Warto zadbać o miejsce do przechowywania zabawek, których w pokoju malucha nie brakuje. Jeśli chcemy, aby dziecko było samodzielne, półki i szuflady z zabawkami i ubraniami powinniśmy umieścić w jego zasięgu. W pokoju przedszkolaka powinno znaleźć się biurko, najlepiej w pobliżu okna, z wygodnym i regulowanym krzesłem.

Kiedy jest pora na zmianę dziecięcego łóżka?

Jakie wybrać łóżko dla dziecka? Pierwszym łóżeczkiem jest to ze szczebelkami, w którym maluch bezpiecznie może się przewracać, siadać i próbować wstawać. Kiedy dziecko staje się coraz zwinniejsze i sprytniejsze, nadchodzi pora na wyjęcie kilku szczebli, co umożliwi mu samodzielne wejście i wyjście z łóżka. Między 2. a 3. rokiem życia łóżko dziecięce powinno już uwzględniać inne potrzeby. To zazwyczaj czas, kiedy maluchowi zaczyna być za szczebelkami za ciasno. Drugie łóżko dla dziecka powinno mieć odpowiednią długość, tak by posłużyło przez lata. Przed zmianą warto obserwować uważnie naszego malucha, by być pewnym, że zmiana nie będzie dla niego zbyt radykalna. Niektóre dzieci mogą nie czuć się pewnie w wielkim łóżku!

Przedszkolaki uwielbiają łóżka o nietypowych kształtach np. przypominające samochód, wóz strażacki czy karocę. Wybierając łóżko dziecięce, warto zdecydować się na takie, które rośnie wraz z maluchem. Regulowane łóżeczko w prosty i szybki sposób można dostosować do wielkości i wieku dziecka.

Czego nie warto wstawiać do pokoju dziecka?

Pokój dziecka – w miarę możliwości – nie powinien być zagracony zbyt dużą ilością mebli. Wstawianie do małego pokoju dużej kanapy, fotela czy komody z przewijakiem zabierze przestrzeń i sprawi, że nie będzie miejsca do zabawy. Do pokoju dziecięcego nie warto też wstawiać mebli dla dorosłych, najlepiej wybierać te z kolekcji dziecięcej. Warto pamiętać, że najprostsze konstrukcje są najlepsze. Wysokie meble najlepiej przytwierdzić do ścian, bo maluchy mają tendencję do chwytania się mebli i wspinania po nich.

Doświadczeni rodzice poradzą też, by nie inwestować zbyt wiele w dziecięce meble. Nie unikniemy przecież uszkodzeń, zniszczeń i zadrapań. Czasami łatwiej wymienić zniszczony mebel na nowy, niż żałować wydanych pieniędzy na coś mało praktycznego.

Dobra organizacja przestrzeni – przepis na wieczny porządek

Dobrze zorganizowana przestrzeń pomoże utrzymać ład i porządek. Jeśli pokój jest niewielki, warto rozważyć wstawienie jednolitej zabudowy przygotowanej na wymiar, dzięki której wykorzystamy każdy centymetr pomieszczenia. Meble dla dzieci powinny być dostosowane do ich wzrostu, tak by samodzielnie mogły sięgnąć po zabawki, książki czy ubrania.

Dobra organizacja i przechowywanie zabawek to nie lada wyzwanie, dlatego doskonale sprawdzą się otwarte pudełka, kosze i wyznaczone miejsce do zabawy. Zamiast jednego, dużego kosza lepiej wybrać te o mniejszej pojemności, by dziecko mogło je przesuwać. Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko odkładania przedmiotów na swoje miejsce, dzięki czemu utrzymanie porządku w pokoju będzie o wiele łatwiejsze. Co więcej, im mniej zabawek, tym prościej nad nimi zapanować, dlatego przy małych dzieciach doskonale sprawdzi się system rotowania zabawek. Zabawki najlepiej wymieniać co 3-4 tygodnie.

Przy okazji sprawdź nasz ranking najlepszych krzeseł do biurka dla dziecka.

Dodaj komentarz