Jak spać z poduszką ciążową? Poradnik

5/5 - (1 vote)

Okres ciąży jest dla kobiet nie tylko czasem oczekiwania na nowego członka rodziny, ale również trudnym etapem biorąc pod uwagę samopoczucie psychofizyczne. Jedną z zauważalnych zmian może być dla przyszłej mamy komfort snu. W zaawansowanej ciąży zbawienne okazują się zatem akcesoria wspomagające uzyskanie jak najdogodniejszej pozycji w spoczynku. Jak spać z poduszką ciążową? Podpowiadamy!

Poduszka ciążowa – kiedy zacząć używać?

W początkowych tygodniach ciąży oprócz często pojawiających się mdłości, dyskomfort związany z powiększającym się brzuchem nie jest jeszcze tak odczuwalny dla kobiety, jak w drugim i trzecim trymestrze. O ile w pierwszych miesiącach przyszła mama swobodnie porusza się podczas układania do snu, o tyle później jest to bardzo męcząca czynność ze względu na ciężar dziecka. Zaburzenia snu przyczyniają się do dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Z pomocą przychodzi wówczas poduszka ciążowa, która odciąża kręgosłup, pozwala znaleźć najbardziej wygodną pozycję w trakcie wypoczynku a także niweluje odczucie ciężkości brzucha i napięcia skóry w tym obszarze. Plusy używania poduszki ciążowej to także zapewnienie komfortu samemu dziecku i poprawa bezpieczeństwa snu matki i maleństwa.

Poduszka dla ciężarnych jak używać i jaką wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele propozycji. Jeśli zastanawiamy się, jak spać w ciąży z rogalem i zastanawiamy się, czy to jedyne rozwiązanie, warto zapoznać się z różnorodnymi rozwiązaniami producentów. Istnieje kilka kształtów poduszek ciążowych. Popularny „rogal” nie jest zatem jedyną możliwością. Alternatywne mogą okazać się poduszki ciążowe w kształcie cyfry „7” i litery „U” lub „C” w różnych rozmiarach. W zależności od potrzeb poduszka ciążowa przyda się na co dzień do wypoczynku i przyjmowania wygodnej pozycji już po porodzie, gdy mama karmi niemowlę. Warto zwrócić uwagę także na materiał z jakiego wykonano produkt. Powinna być to delikatna bawełna. Wówczas osiągnięty zostanie wysoki komfort snu. Sztuczne tkaniny mogą wpływać na wzmagania pocenia się skóry lub podrażnienia.

Na którym boku spać w ciąży?

Istnieją różne zalecenia co do poprawy jakości snu matki i dziecka w okresie ciąży. W 3 trymestrze odradza się zdecydowanie wypoczynek w pozycji na wznak (ewentualnie w ciągu dnia, w pozycji półsiedzącej), ze względu na ryzyko niedotlenienia zarówno matki, jak dziecka. Można natomiast spać na boku. Spanie na prawym boku nie jest zakazane, choć z anatomicznego punktu widzenia wzdłuż ludzkiego kręgosłupa po prawej stronie znajduje się żyła główna dolna i to z tego powodu proponuje się kobietom spanie na lewym boku jako najbardziej komfortowe.

Jak spać na poduszce ciążowej?

Kobiety w ciąży miewają często utrudniony wypoczynek, dlatego poduszka ciążowa przynosi ulgę i ze względu na swą ergonomię doskonale dopasowuje się do potrzeb każdej przyszłej mamy. Można włożyć ją między uda a jednocześnie oprzeć na niej głowę. Wszystko dzięki jej dużym rozmiarom. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie uczucia ciężkości brzucha oraz zapobiegnięcie obrzękom nóg. Komfort zapewniony jest nie tylko dla mamy, ale także dla dziecka. A to bardzo ważne.

Przy okazji sprawdź nasz ranking najlepszych poduszek do karmienia dziecka.

Dodaj komentarz