Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Kilka oryginalnych pomysłów

5/5 - (1 vote)

Pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym to niezwykły moment, chociaż wiąże się z różnymi emocjami: szczęściem, strachem, niepewnością… Dla przyszłych rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekiwali tej chwili, pozostanie ona wyjątkową. Nic dziwnego, że chcą się nią podzielić z całym światem, zwłaszcza ze swoimi bliskimi. W tym artykule przeczytasz, jak powiedzieć rodzicom, że będą dziadkami.

Kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży?

Niektóre pary decydują się ujawnić radosną nowinę już po potwierdzeniu ciąży u ginekologa. Inne chcą nieco się wstrzymać i informują bliskich dopiero po wejściu w drugi trymestr, czyli w momencie gdy zmniejsza się ryzyko poronienia. To jak i kiedy zdecydujecie się powiedzieć rodzinie o ciąży, zależy tylko od Was.

Co zrobić, gdy wiadomość o pojawieniu się na świecie wnuka może nie wywołać szczęścia na twarzach przyszłych dziadków? W takiej sytuacji ważne jest, by powiedzieć im jak najwcześniej. Dajcie im szansę oswoić się z tą myślą i przygotować do zmian.  Zróbcie to spokojnie, mając w głowie plan, dzięki temu Wasi rodzice będą wiedzieć, że zdajecie sobie w pełni sprawę z powagi sytuacji.

Jak powiedzieć o ciąży – pomysły i wskazówki

Telefon, wiadomość, a może coś specjalnego? Coraz częściej przyszli rodzice – zwłaszcza ci, którzy do tej roli przygotowywali się od dawna – chcą upamiętnić każdą chwilę wyjątkowej przygody, jaką jest oczekiwanie na pojawienie się nowego członka rodziny. Stąd zdjęcia, albumy, przyjęcia, na których przyszli rodzice wspólnie z rodziną i przyjaciółmi poznają płeć swojego dziecka.

Nie można również zapomnieć o momencie przekazywania dobrej nowiny. A sposobów, by to zrobić w naprawdę oryginalny sposób, jest mnóstwo. Oto jak powiedzieć mamie o ciąży, wybierzcie sposób, który odpowiada Wam najbardziej:

  • fałszywa zdrapka – to dość oryginalny i łatwy w realizacji sposób na poinformowanie o ciąży. Kto z nas nie lubi zdrapek? Wystarczy, że odwiedzicie rodziców i powiecie, że mieliście przeczucie, by odwiedzić kiosk. Rodzice na pewno przyłączą się do wspólnego zdrapywania. Zadbajcie o to, by fałszywa zdrapka z informacją o oczekiwaniu dziecka znalazła się w ich rękach;
  • tort z napisem informującym o nowym członku rodziny lub symbolem wykonanym z masy cukrowej (z tortem możecie pojechać bezpośrednio do rodziców lub dostarczyć go wcześniej do Waszej ulubionej restauracji). Jeśli ciąża jest wystarczająco zaawansowana i znacie już płeć dziecka, kolor kremu użyty do przełożenia ciasta – różowy lub niebieski – będzie wskazywać, czy spodziewacie się dziewczynki, czy może chłopca;
  • ramka ze zdjęciem USG lub fotoksiążka ze wspólnymi zdjęciami, w którym na ostatniej stronie pojawi się wydruk USG i Wasze wspólne zdjęcia wskazujące na rosnący brzuszek.

A to tylko kilka z wielu sposobów na to, jak poinformować o ciąży. Do przekazania informacji wykorzystać możecie dziecięce akcesoria: smoczek, pieluszki, body z napisem czy buciki. Dodatkowo zamiast kartki, zdrapki czy ciasta, użyć możecie chociażby butelki wina ze specjalnie zaprojektowaną w tym celu etykietą. Zamiast zdrapki – ciastko z wróżbą.

Jaki jest najlepszy moment, by przekazać informację o ciąży? Dobrze jest wybrać wyjątkowy dzień. Święta i okoliczności (imieniny rodziców, Gwiazdka, Dzień Matki, Dzień Babci) sprawdzą się idealnie. To momenty, w których rodzice spodziewają się upominków, więc na pewno nie nabiorą podejrzeń. Nowina będzie dla nich ogromną niespodzianką.

test ciążowy

Jak powiedzieć o ciąży rodzicom mieszkającym daleko?

Jak przekazać wiadomość o ciąży tym rodzicom, którzy mieszkają daleko i spontaniczne odwiedziny nie są możliwe? Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają i w tym przypadku na podzielenie się informacjami z najbliższymi. Wykorzystajcie w tym celu tradycyjną pocztę, komunikator online czy chociażby pocztę kwiatową. Opcji macie sporo, możecie:

  • wysłać kwiaty za pośrednictwem poczty kwiatowej wraz z kopertą, w której znajdować się będzie zdjęcie ultrasonograficzne i krótka wiadomość “Gratulacje! Zostaniecie dziadkami!”.
  • zrobić zdjęcie przedstawiające Was w koszulkach z napisem informującym o oczekiwaniu potomka. Zamiast koszulek możecie wykorzystać balony, girlandę czy baner, a nawet całą scenografią à la baby shower;
  • nagrać krótki filmik, do którego stworzenia zaangażujecie starsze rodzeństwo oczekiwanego maluszka (o ile wiedzą i cieszą się na myśl o nowym członku rodziny). Na filmiku mogą razem wykrzyczeć wesołą nowinę, odsłaniając jednocześnie napis na ścianie: “Będziemy mieli brata/siostrę” czy “Zostaniecie dziadkami!”.

Powiadomienie rodziców o upragnionej ciąży jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących momentów – zwłaszcza dla tych osób, którzy są ze swoimi rodzicami w naprawdę bliskiej relacji. Chcecie, by cieszyli się oni równie mocno, jak Wy. Dlatego warto się postarać, a oni z pewnością docenią nieoczekiwany i oryginalny sposób, jaki zaplanowaliście, zwłaszcza jeśli oczekują wnuka po raz pierwszy i w końcu będą mogli nazwać się dziadkami. 

Dodaj komentarz