Dlaczego warto zadbać o piękny wystrój dziecięcego pokoju?

5/5 - (2 votes)

Każdy, kto urządzał kiedyś mieszkanie, zna ten ból. W sklepach półki uginają się od produktów, w internecie jest chyba każdy możliwy kolor i wzór, a jednak nadal nie ma tej wymarzonej, idealnej tapety. A to za poważne do dziecięcego pokoju, a to zbyt kolorowe i przytłaczające, a to infantylne, a to znowu szare i smutne. Albo po prostu, powiedzmy to wprost, brzydkie. A przecież urządzając wymarzony dziecięcy pokoik chcemy dać dziecku to, co najlepsze.

pokój dziecka

ROZWÓJ

Już sto lat temu Maria Montessori uczulała,
by otoczenie dziecka było estetyczne. Współcześni naukowcy dowiedli, że obcowanie z ładnymi rzeczami zwiększa ilość neuronów
w mózgu. Innymi słowy, piękno sprawia, że dzieci stają się mądrzejsze. Czy to nie wspaniała wiadomość dla rodziców, którzy wahają się między dopasowaniem dziecięcego pokoiku do designu mieszkania, a miłością latorośli do jaskrawego różu i księżniczek Disneya?

pokój dziecka

SAMOPOCZUCIE

Ładne przestrzenie wpływają na ogólny dobrostan i poprawiają samopoczucie. Łatwo to zauważyć, prawda? W wysokich, zimnych pomieszczeniach o białych ścianach nawet dorośli czują się zagubieni. Za to te miłe, przytulne, dają nam poczucie bezpieczeństwa. Dla dzieci to szczególnie ważne, bo ładu, spokoju i szczęścia potrzebują, by się rozwijać. Jaskrawe kolory męczą, nużą i rozpraszają, dlatego warto, aby tapety były pastelowe i delikatne. Tworzące atmosferę jak z bajki.

pokój dziecka

POCZUCIE ESTETYKI

Choć podobno gust dostajemy w genach,
to poczucie estetyki można wspierać od dziecka. To od nas zależy, czy nasze dzieci będą wrażliwe na piękno. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że dzieci marzą o krzykliwych i infantylnych ozdobach warto od małego podsuwać im rzeczy klasyczne, wartościowe, ponadczasowe. Po prostu piękne.

pokój dziecka

BAJKOWE DZIECIŃSTWO

Pokój dziecka to ten ukochany, bezpieczny mały świat. To tam dzieją się rzeczy magiczne.
To miejsce, które będzie powracało w szczęśliwych wspomnieniach przez całe życie. Możemy sprawić, że ten mały świat będzie bajkowy i wybrać pełne szczegółów malowidła, które przenoszą do magicznej krainy. Pobudzają dziecięcą wyobraźnię, stają się inspiracją do zabawy, początkiem opowieści na dobranoc, początkiem marzenia. Dla dzieci świat realny i świat fantazji sąsiadują ze sobą i przenikają się cały czas. Wystarczy jeden krok, by znaleziony pod nogami patyk stał się magiczną różdżką. Łóżko może zabrać w podróż razem z kwiatolotami, a spojrzenie na kwietną łąkę natchnąć pomysłem do nowej zabawy.

pokój dziecka

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lajkastudio.pl

Przy okazji sprawdź nasz ranking najlepszych krzeseł do biurka dla dzieci.

Dodaj komentarz