Dlaczego maty sensoryczne są kluczowe dla rozwoju Twojego dziecka?

5/5 - (2 votes)

Maty sensoryczne to coraz popularniejsze zabawki dla najmłodszych, które mają dodatkowo spełniać rolę edukacyjną. Co ciekawe, jest to także jedna z częściej wybieranych zabawek, zarówno dla niemowląt jak i dla nieco starszych dzieci. Maluchy korzystając z maty sensorycznej mogą połączyć zabawę z nauką, a sam gadżet może mieć znaczący wpływ na ich rozwój. Wobec tego, jaką rolę odgrywają tego typu maty w życiu malucha?

Czym jest mata sensoryczna?

Mata sensoryczna to zabawka, która ma wpływać na rozwój różnorodnych zmysłów u niemowląt oraz nieco starszych dzieci. Jej zadaniem jest także wsparcie rozwoju manualnego oraz poprawa integracji sensorycznej u najmłodszych. Jednocześnie zwykła mata, która jest odpowiednio zaprojektowana pod względem tekstury oraz kolorystyki, ma także wzbudzić w dziecku ciekawość i zachęcić go do tego, by zaczął poznawanie świata na własną rękę. Maty sensoryczne mogą występować pojedynczo, ale także mogą być wyposażone w szereg dodatkowych elementów. Najczęściej, w jednym zestawie można znaleźć także:

  • grzechotki;
  • pluszaki nawiązujące np. do niektórych kształtów geometrycznych;
  • grzechotki;
  • inne akcesoria do samodzielnego chwytania i poznawania.

Dzięki takiej konstrukcji, maluch mobilizowany jest np. do kształtowania odruchu chwytania, raczkowania, a także do większej aktywności fizyczno-umysłowej. 

Jakie zmysły kształtuje zabawa z matą sensoryczną?

Proces integracji sensorycznej u dziecka jest jednym z najważniejszych i rozpoczyna się tuż po urodzeniu maluszka. Niemniej jednak niektóre dzieci doświadczają zaburzeń, przez co nie jest możliwa poprawna interpretacja bodźców. Okazuje się, że mata sensoryczna wprowadzona na wczesnym etapie życia dziecka może temu skutecznie zapobiegać. Zazwyczaj, tego typu zabawki oddziałują na każdy zmysł dziecka – od dotyku, przez wzrok i węch, a po zmysł słuchu. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj maty zostanie wybrany przez rodziców. Dodatkowo zabawa z matą sensoryczną pomoże dziecku w:

  • zwiększeniu świadomości własnego ciała;
  • utrzymaniu pionowej postawy i zwiększenia balansu ciałem;
  • poznaniu miejsca swojego ciała w przestrzeni.

Zabawa z matą pomoże nie tylko kształcić zmysły malucha, ale także wpłynie na rozwój jego motoryki – zarówno małej jak i dużej. Rodzice będą mogli z przyjemnością podziwiać, jak ich maluch zaczyna postrzegać świat wszystkimi zmysłami, a także jest w stanie poprawnie interpretować dochodzące do niego bodźce.

Kiedy konieczna jest mata sensoryczna?

Mata sensoryczna traktowana jest jako „przedmiot pierwszej potrzeby” w przypadku dzieci, które wykazują zaburzenia SI – integracji sensorycznej. Wówczas różnorodne tekstury, kolory i dźwięki są w stanie zredukować objawy towarzyszące niewłaściwie rozwiniętej integracji zmysłów. Jednocześnie mata ta może sprawdzić się w przypadku każdego dziecka – noworodka oraz starszego malucha. Dzięki niej dziecko będzie uczyło się przez zabawę, a także rozwijało się zarówno pod kątem psychicznym jak i sprawnościowo-ruchowym. W sprzedaży można znaleźć wiele mat, które pełnią odmienne funkcje, a ich wybór powinien być uzależniony od wieku dziecka. Wówczas gadżet dostarczy mu nowych wrażeń, a jednocześnie w wyjątkowo korzystny sposób wpłynie na jego rozwój. Wybierz bezpieczne puzzle w sklepie internetowym puzzle-piankowe.eu

Dodaj komentarz