Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak łagodzić objawy?

5/5 - (1 vote)

Zadbaj o skórę swojego dziecka i pomóż mu się pozbyć uciążliwego swędzenia.

Jak rozpoznać AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry, czyli AZS to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę dzieci. To efekt przede wszystkim środowiska, w jakim przyszło nam żyć. Wszechobecna chemia, którą stykamy się w pożywieniu, powietrzu, kosmetykach sprawia, że organizm reaguje alergią. Skóra atopowa charakteryzuje się bardzo mocnym przesuszeniem, jest szorstka w dotyku, matowa, a przy tym intensywnie swędzi, co utrudnia dziecku koncentrację, zabawę, a nawet sen. Bardzo często na obszarze chorobowo zmienionym pojawiają się czerwone placki. Najczęściej w zgięciach łokci, pod kolanami, ale również na przedramionach, udach, a nawet policzkach. Co możesz zrobić, by pomóc maluchowi, zażegnać nieprzyjemne objawy?

Sposoby na Atopowe Zapalenie Skóry dziecka

Bardzo istotną rolę w rozwoju tej przypadłości odgrywa temperatura powietrza. Rodzice często mają tendencję do przegrzewania dzieci, a to atopowe zmiany lubią najbardziej. Zdecydowanie korzystniej jest utrzymywać w mieszkaniu 20ºC, a w nocy obniżać tę temperaturę nawet do 18ºC. Załóż dziecku cieplejszą piżamkę, ale nie podkręcaj kaloryferów.

Z typowo domowych metod, stan zapalny może złagodzić kąpiel w krochmalu. Na pewno przyniesie ulgę już samo zanurzenie w nim dziecka. Oczywiście lepiej sprawdzi się tu odrobinę chłodniejsza woda niż zwykle.

Ogromne znaczenie w walce z AZS mają kosmetyki. Zrezygnuj ze wszelkich drogeryjnych płynów do mycia, balsamów. Do kąpieli i smarowania po niej ciała wybieraj emolienty stworzone z myślą o skórze alergicznej, zmień płyn do prania na hypoalergiczny. Do niwelowania zmian skórnych bardzo dobrze sprawdza się robiona maść z witaminą A, na którą receptę może wam wystawić pediatra. W przypadku dużego nasilenia się objawów lekarz może zadecydować o włączeniu kremów sterydowych.

W przypadku AZS warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. To alergia pokarmowa może być winowajcą, a znalezienie alergenu najczęściej odbywa się na podstawie wprowadzenia diety eliminacyjnej. Aby wiedzieć, jak ją przeprowadzić,  na co szczególnie uważać, przeczytaj poradnik Dr.Max.

Dodaj komentarz