Najlepszy laktator ręczny – ranking 2024

4.9/5 - (35 votes)

Nie każda młoda mama jest w stanie być ze swoim maluszkiem 24 godziny na dobę w okresie karmienia piersią. Niektóre panie mają obowiązki lub spotkania poza domem, które rozdzielają je z bobasem. Czasem zdarzają się także sytuacje losowe, które zmuszają mamę do pozostawienia maleństwa pod czyjąś opieką. Dziecko jednak potrzebuje pokarmu, a nie ma nic lepszego niż mleko matki. Wygodnym rozwiązaniem tego problemu jest laktator ręczny. To proste urządzenie pozwala odciągać pokarm na później, więc tata lub niania mogą nakarmić niemowlę podczas nieobecności mamy.

Jaki laktator ręczny wybrać?

Nasz ranking laktatorów ręcznych stworzyliśmy z myślą o młodych mamach, które zastanawiają się nad kupnem produktu, ale nie wiedzą który będzie najlepszy. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych na rynku propozycji. Nasze zestawienie polega na dokładnym opisie każdego z laktatorów, zwróceniu uwagi zarówno na wady, jak i zalety urządzeń różnych marek. Ranking powstał w oparciu o opinie i oceny rodziców, którzy przetestowali produkty. Przedstawiamy również naszego faworyta pośród laktatorów ręcznych, ale równocześnie dajemy rodzicom materiał do samodzielnego wyboru produktu, który będzie im odpowiadał. Dodatkowo odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące laktatorów ręcznych.

Laktator ręczny Philips Avent Natural

Laktator ręczny Philips Avent Natural

Producent: Philips
Rodzaj: Laktator ręczny
Kolor: Przezroczysty
Elementy zestawu: Laktator, Butelka, Smoczek
Informacje dodatkowe: Nie zawiera BPA , Regulacja siły ssania

Laktator z nakładką masującą Philips Avent Natural jest według producenta najwygodniejszym produktem, który stworzono w tej kategorii. Laktator Phillips jest wygodny w użyciu i pozwala uzyskać więcej pokarmu w naturalny sposób. Zawdzięcza to wyjątkowej konstrukcji. Laktator działa w ten sposób, że ciepła w dotyku nakładka masująca delikatnie stymuluje wypływ mleka, symulując proces ssania dziecka. Nakładka w laktatorze Philips Avent Natural ma miękką, aksamitną, przyjemną dotyku fakturę. Wielkość nakładki masującej została tak dobrana, by pasowała dla większości mam, jednak istnieje możliwość dokupienia nakładki w innych rozmiarach. Pokarm trafia bezpośrednio do butelki o pojemności 125 ml, nawet gdy mama siedzi prosto. Jest to niewątpliwa zaleta laktatora, ponieważ mama nie musi się pochylać do przodu, by całe mleko trafiło do buteleczki. Naturalna, wygodna pozycja i relaks podczas ściągania pokarmu pozwalają mleku łatwiej wypływać. Laktator ma niewielkie wymiary. Jest dyskretny, pozwala na odciąganie mleka nawet w podróży. Jego rączka ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu jest łatwy i wygodny w obsłudze. Skuteczność i bezpieczeństwo laktatora Philips Avent Natural zostało potwierdzone w testach klinicznych.

zalety Philips Avent Natural

Zalety:

 • niewielka i lekka konstrukcja
 • naturalna stymulacja wypływu mleka w wygodnej pozycji
 • w zestawie szeroki smoczek przypominający kształtem pierś
 • intuicyjne składanie, dopasowane części, które jednocześnie łatwo myć
 • zgodność z innymi produktami do karmienia tej marki
wady Philips Avent Natural

Wady:

 • głośność użytkowania
 • wygórowana cena

Laktator ręczny dwufazowy Medela Harmony

Laktator ręczny dwufazowy Medela Harmony

Producent: Medela
Rodzaj: Laktator ręczny
Kolor: Złoty
Elementy zestawu: Laktator, Butelka, Podstawka pod butelkę
Informacje dodatkowe: Dwufazowy

Laktator Medela Harmony jest reklamowany jako laktator osobisty do okazjonalnego odciągania pokarmu. W produkcie wykorzystuje się dwufazowy rytm odciągania, który niemal idealnie odwzorowuje rytm ssania dziecka. Pierwsza faza, wywołania wypływu to ssanie szybkie i płytkie. Druga zaś faza to odciąganie efektywne – wolne i głębokie. Proponowana technologia jest bardzo efektywna, daje możliwość uzyskania dużej ilości mleka w krótkim czasie. Jednocześnie laktator ręczny Medela Harmony jest łatwy i intuicyjny zarówno w składaniu, jak i w samej obsłudze. Laktator posiada ergonomiczny uchwyt z estetycznym, miękkim, gumowym wyłożeniem. Zapewnia to wygodę korzystania, a także cichą i dyskretną pracę urządzenia. Niewątpliwym atutem jest możliwość wyboru spośród aż 5 rozmiarów lejka. Pozwala to dobrać rozmiar tak, by proces odciągania był jak najbardziej komfortowy i w pełni bezbolesny. Standardowo w opakowaniu znajduje się końcówka o rozmiarze 24 mm. Laktator ma niewielkie rozmiary, jest też lekki. Nadaje się do dyskretnego korzystania w niemal każdej sytuacji. Dodatkowo marka Medela ma aż 60-letnie doświadczenie, a ich produkty opracowywano w najlepszych szwajcarskich laboratoriach. Od ponad 20 lat laktatory tej firmy są wykorzystywane w polskich szpitalach położniczych i bardzo często polecane są przez położne oraz konsultantki laktacyjne.

zalety Medela Harmony

Zalety:

 • możliwość wymiany końcówki na inny rozmiar
 • prostota montażu, czyszczenia oraz samego użycia
 • najlepsze oceny rodziców
 • współpracuje z laktatorami szpitalnymi Lactina oraz Symphony
 • cichy w użyciu
wady Medela Harmony

Wady:

 • dość śliska rączka

Laktator ręczny Canpol Babies Basic

Laktator ręczny Canpol Babies Basic

Producent: Canpol Babies
Rodzaj: Laktator ręczny
Kolor: Przezroczysty
Elementy zestawu: Laktator, Torba na laktator, butelka, podstawka pod butelkę
Informacje dodatkowe: Nie zawiera BPA

Laktator ręczny Canpol Babies to kolejny produkt z tej kategorii, który producent określa jako intuicyjny, prosty w montażu oraz w obsłudze. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by miało jak najmniej elementów, co ułatwia utrzymanie laktatora w czystości. Wygodne trzymanie produktu i odciąganie mleka bez wysiłku uzyskano poprzez odpowiednio wyprofilowany uchwyt. Dodatkowo komfort używania wspomaga podstawka stabilizacyjna. Kształt lejka został specjalnie dobrany, by laktator szczelnie przylegał do piersi. Delikatne i skuteczne odciąganie pokarmu laktator Canpol Babies zawdzięcza silikonowej nakładce masującej. Produkt jest kompatybilny z innymi akcesoriami do karmienia oraz przechowywania pokarmu. Daje to możliwość bezpośredniego odciągania pokarmu do innych butelek niż ta, którą dołączono do zestawu. Można korzystać zarówno z szeroko, jak i wąsko otworowych butelek marki Canpol Babies. W skład zestawu oprócz samego laktatora ręcznego, wchodzą: butelka wąskootworowa o pojemności 120 ml, smoczek silikonowy, podstawka stabilizująca, dysk zabezpieczający, adapter do butelek szerokootworowych oraz torba – woreczek na laktator.

zalety Canpol Babies Basic

Zalety:

 • niska cena
 • cicha praca
 • łatwo się myje
wady Canpol Babies Basic

Wady:

 • opinie rodziców na temat tego laktatora są podzielone
 • słabe podciśnienie
 • zbyt twardy materiał przyssawki

Laktator ręczny Tommee Tippee

Laktator ręczny Tommee Tippee

Producent: Tommee
Rodzaj: Laktator ręczny
Kolor: Biały
Elementy zestawu: Laktator, butelka, wkładki laktacyjne
Informacje dodatkowe: Nie zawiera BPA

Laktator ręczny Tommee Tippee został zaprojektowany z myślą o najwyższym komforcie i satysfakcji wszystkich korzystających z niego matek. Jest to połączenie najwyższej jakości oraz wydajności z prostotą użycia i obsługi. W laktatorze Tommee Tippee  zastosowano innowacyjną, elastyczną przyssawkę, która przystosowuje się idealnie do kształtu każdej piersi. Ręczna pompka daje możliwość pełnej kontroli nad siłą odciągania mleka. Umożliwia to dostosowanie prędkości pobierania mleka w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb mamy. Laktator Tommee Tippee składa się tylko z 3 części. Dzięki temu jest łatwy do składania, rozkładania oraz czyszczenia. Opakowanie laktatora zostało stworzone tak, że można je stosować dwojako: jako pojemnik do sterylizacji lub jako pudełko do przechowywania sprzętu do karmienia piersią. Dodatkowo w zestawie Tommee Tippee  znajdują się także cienkie i dyskretne wkładki laktacyjne, zapasowy zawór, 2 pojemniki do przechowywania pokarmu, adapter do butelki Tommee Tippee oraz butelka o pojemności 150ml ze smoczkiem o wolnym przepływie.

zalety Tommee Tippee

Zalety:

 • łatwość składania oraz czyszczenia
 • pojemnik do sterylizacji
 • uniwersalna przyssawka
wady Tommee Tippee

Wady:

 • problemy z utrzymywaniem odpowiedniego ciśnienia
 • laktator szybko się „zużywa”

Laktator ręczny dwufazowy LOVI Protect

Laktator ręczny dwufazowy Lovi Protect

Producent: LOVI
Rodzaj: Laktator ręczny
Kolor: Przezroczysty
Elementy zestawu: Laktator, butelka, wkładki laktacyjne, torba na laktator
Informacje dodatkowe: Dwufazowy

Ostatni produkt, który bierzemy pod lupę w naszym zestawieniu to produkt reklamowany jako naturalny, komfortowy i delikatny laktator ręczny. Ranking zamyka dwufazowy laktator ręczny Protect marki Lovi. Producent zapewnia, że jego laktator stanowi podstawową ochronę dla karmienia piersią. Produkt nadaje się zarówno dla mam odciągających pokarm bez większych kłopotów z karmieniem piersią, jak i dla tych, które zmagają się z drobnymi problemami laktacyjnymi. Pokarm da się łatwo i bez wysiłku odciągać dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu 2-fazowego rytmu ssania niemowlęcia. Umieszczenie specjalnej rączki laktatora na pierwszym poziomie, umożliwia szybkie, ale płytkie ruchy ssące, charakterystyczne dla pierwszej fazy ssania. W ten sposób dochodzi do stymulacji wypływania pokarmu. Umocowanie rączki na poziomie drugim daje już głębsze, silniejsze ssanie, które naśladuje aktywną fazę ssania przez niemowlaka. Laktator Lovi daje możliwość regulacji siły ssania i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb. Wszystko odbywa się w sposób wygodny i bezbolesny między innymi dzięki specjalnej nakładce masującej, która stymuluje wypływ mleka, ale też poprawia komfort użytkowania. Do odciągania wprawne mamy korzystają z jednego palca. Takie udogodnienia są możliwe dzięki antypoślizgowej rączce, która dodatkowo pracuje bardzo cicho.

zalety Lovi Protect

Zalety:

 • w zestawie dodatkowe akcesoria do przechowywania pokarmu, części zapasowe oraz torba na laktator
 • produkt został przebadany w koordynacji ze szpitalami
 • możliwość odciągania mleka nawet jednym palcem
wady Lovi Protect

Wady:

 • dość wysoka cena
 • nie da się karmić dziecka i odciągać mleka jednocześnie
 • ściąganie pokarmu trwa stosunkowo długo

Często zadawane pytania dotyczące laktatora ręcznego

Laktator ręczny – co to jest?

Laktator ręczny to urządzenie, przeznaczone dla matek, które pozwala na odciąganie pokarmu z piersi. Dzięki temu istnieje możliwość by partner lub niania nakarmili maluszka, podczas nieobecności mamy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które ceni sobie wiele kobiet. To świetny kompromis między niezależnością matki a potrzebami dziecka. Jednocześnie produkty tego typu nadają się dla kobiet, które zmagają się z nadmiarem pokarmu w piersiach lub z problemami z laktacją. Laktatory manualne są wyposażone w specjalny lejek z nakładką masującą, pozwalający odciągnąć mleko za pomocą podciśnienia, które można kontrolować specjalnym uchwytem. Pokarm spływa i gromadzi się w buteleczce, stanowiącej część laktatora. Dobry laktator ręczny pozwala odciągać pokarm w sposób komfortowy, bezbolesny i wygodny. Nadaje się do użytku w każdych warunkach. Jest łatwy do złożenia oraz pozwala na dokładne umycie.

Laktator ręczny – jak działa?

Działanie laktatorów ręcznych polega na przyłożeniu do piersi specjalnego lejka z nakładką i kontrolowaniu podciśnienia manualnie za pomocą specjalnej rączki. Podciśnienie powoduje, że mleko jest „wysysane” z piersi, spływa do dołączonej butelki i można je wykorzystać później.

Laktator ręczny – kiedy warto po niego sięgnąć?

Laktatory ręczne to przydatny wynalazek, po który warto sięgać w przypadku, gdy mama wie, że nie będzie obecna przy dziecku w porze karmienia. Produkt przydaje się także dla mam, które mają za dużo pokarmu i dla własnego komfortu chciałyby część odciągnąć. Laktatory ręczne pozwalają też na niwelowania problemów  z laktacją.

Laktator ręczny czy elektryczny – jaki wybrać?

Wybór laktatora zależny jest od tego, jak często planujemy go używać. Używanie laktatora ręcznego codziennie, może okazać się na dłuższą metę męczące. Tego typu laktator nadaje się do okazjonalnego odciągania mleka. Laktatory elektryczne nie wymagają użycia siły przy ich używaniu, dodatkowo są uznawane za bardziej wydajne. Laktator ręczny warto wybrać do sporadycznego odciągania pokarmu, gdy mamy niewielki budżet i zależy nam na cichej pracy urządzenia. Laktator elektryczny sprawdzi się do pobudzania laktacji, do codziennego pobierania pokarmu (nawet kilka razy na dobę) oraz w przypadkach gdy maluszek jest wcześniakiem i trzeba go karmić sondą.

Czy laktator ręczny jest dobry?

Oczywiście, że laktator ręczny to dobry i przydatny produkt. Nadaje się dla kobiet, które sporadycznie muszą opuścić swoje maleństwo w porze karmienia. Laktatory ręczne dają niezależność mamie. Są dyskretne i dają możliwość odciągania mleka w różnych warunkach. W przypadku tego typu produktów nie ma ryzyka wysokiej ceny. Są stosunkowo łatwe w użyciu i w konserwacji.

Nasz wybór w 2024 – Medela Harmony Laktator ręczny dwufazowy

laktator ręczny dwufazowy medela harmony

Jeśli jesteś mamą i wciąż nie jesteś pewna, jaki laktator ręczny wybrać, być może skorzystasz z naszej rekomendacji. W naszym rankingu laktatorów ręcznych 2024 wygrał laktator ręczny dwufazowy Medela Harmony. Wybraliśmy go, ponieważ spełnia wszystkie kryteria dobrego laktatora manualnego. Spodobała nam się technologia, którą wykorzystano w tym produkcie, czyli imitowanie dwufazowego rytmu ssania, podobnego jak u dziecka.

Produkt pozwala na stosunkowo szybkie, ale też komfortowe pobieranie pokarmu do butelki. Jest intuicyjny w użyciu i zarazem dyskretny. To produkt uniwersalny, który współpracuje z laktatorami szpitalnymi. Mogą z niego korzystać kobiety z różną budową ciała, ponieważ istnieje możliwość wymiany lejka na inny rozmiar. Ważna jest również cena produktu, która wcale nie jest wygórowana, biorąc pod uwagę ceny innych laktatorów ręcznych. Zaufaliśmy szwajcarskiej marce z dużym doświadczeniem.

Dodatkowo doceniliśmy to, że laktator firmy Medela polecają położne oraz konsultantki laktacyjne. Podczas wyłaniania zwycięzcy w naszym zestawieniu, bardzo ważne były dla nas opinie i oceny rodziców, którzy przetestowali laktator. Również w tej kategorii laktator dwufazowy Medela Harmony wygrywa, ponieważ przytłaczająca większość użytkowników chwali sobie ten zakup i chętnie poleca laktator innym kupującym. Jest to produkt, który spełnia wszystkie wymagania, jakie stawia się laktatorom ręcznym, a dodatkowym atutem jest w naszej opinii optymistyczny żółty kolor laktatora.

Dodaj komentarz