[Artykuł sponsorowany]
Każda przyszła mama z dużą uwagą podchodzi do wyboru pierwszego wózka dla swojej pociechy. Wózek gondola jest pierwszym wyborem i powinien być dopasowany do potrzeb i preferencji. Można w końcu zdecydować się na wózek do biegania, wózek wielofunkcyjny czy terenowy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wózek biegowy odpowiedni dla aktywnych mam
Jeżeli podczas spacerów zamierzasz ćwiczyć czy uprawiać tzw. jogging z wózkiem, to musisz zainwestować w model, który ma odpowiednią, stabilną konstrukcję czy wyposażony jest w dodatkowe hamulce. Wózek biegowy nie może być jednak pierwszym wózkiem dla dziecka, gdyż jest to model rekomendowany od co najmniej 6 miesiąca życia. Dziecko musi już mocno trzymać główkę, by można było użytkować taki wózek. Wózek może mieć formę trzykołową. Taki model jest bardziej stabilny podczas biegania czy ćwiczeń. Zwróć uwagę czy wózek jest przetestowany i zatwierdzony do użytku sportowego. Istotne znaczenie ma obecność hamulców tarczowych oraz dodatkowego hamulca ręcznego. Ponieważ aktywność będziesz uprawiać na zewnątrz, dziecko musi być chronione przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a więc tkaniny powinny posiadać ochronę UV 50+, a także być odporne na zabrudzenia. Zwróć też uwagę na wyposażenie takiego wózka w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.
Wózek wielofunkcyjny pozwoli zaoszczędzić
Pierwszym wózkiem dla dziecka może być model wielofunkcyjny, czyli 2w1, 3w1 bądź 4w1. Łączy funkcjonalność wózka gondoli i spacerówki. Model 3w1 dodatkowo wyposażony jest w fotelik samochodowy, a 4w1 posiadają dodatkowo bazę ISOFIX do fotelika samochodowego. Wybór wózka wielofunkcyjnego bardzo często pozwala zaoszczędzić w porównaniu z zakupem wszystkich elementów oddzielnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość szczególnie fotelika samochodowego i posiadane przez niego certyfikaty świadczące o tym, że pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe typu ADAC czy Test Plus. Ten ostatni jest jeszcze bardziej rygorystyczny i przeznaczony jedynie dla fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Istotne znaczenie mają dodatkowe akcesoria do wózka wielofunkcyjnego dostępne w zestawie takie jak adaptery do fotelika, folia przeciwdeszczowa, mata do przewijania, moskitiera, torba na akcesoria czy uchwyt na kubek. Warto zwrócić uwagę na to, czy wózek wielofunkcyjny posiada zdejmowaną tapicerkę, bo dzięki temu można łatwiej utrzymać go w czystości.
Klasyczny wózek gondola posłuży dziecku przynajmniej do 6 miesiąca życia
Ponieważ zmiana wózka z gondoli na spacerówkę następuje co najmniej po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia, a precyzyjniej, wtedy, gdy potrafi już trzymać główkę i siedzieć, nie trzeba inwestować w wózek 2w1 i można zdecydować się na klasyczny wózek dla dziecka z gondolą, zwłaszcza, że można znaleźć modele o większej szerokości, które zapewnią dziecku wygodę przez dłuższy czas. To lepszy wybór także wtedy, gdy chce się później wybrać jak najlżejszą spacerówkę, bo przecież model wielofunkcyjny oparty jest na tym samym stelażu. Dobrze sprawdzi się model ze sprężynowym zawieszeniem i dużymi pompowanymi kołami, gdyż będzie go można użytkować w czasie spacerów zarówno w mieście, jak i w terenie. Wózki głębokie na kołach żelowych będą odpowiednie na spacery w mieście, gdyż amortyzują drobne nierówności. Ich zaletą w porównaniu z tymi na kołach pompowanych jest fakt, że koła żelowe nie ulegają przebiciu.
Podsumowując, warto wybrać wózek gondolę z łatwym systemem składania stelaża, jeśli często podróżuje się razem z dzieckiem samochodem. Jeżeli zamierzasz zakupić dla dziecka lekką spacerówkę, bo np. mieszkasz na wyższym piętrze w bloku bez windy, to zamiast wózka wielofunkcyjnego wybierz najpierw klasyczny wózek głęboki.

Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!