Kocyk dla niemowlaka – jak wybrać idealny?

5/5 - (1 vote)

Gdy w domu pojawia się niemowlę, zmienia się wszystko. Jako rodzice pragniemy dla naszych pociech wszystkiego co najlepsze, dlatego dbamy o jakość wszelkich akcesoriów dla niego. Powinny być dobre i bezpieczne. W tej kwestii nie patrzymy na koszty, licząc się jedynie z komfortem naszego dziecka. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o kocyki dla niemowlaka. Jak jednak w praktyce wybrać ten najlepszy? Co brać pod uwagę? Podpowiadamy, co może być istotne.

To co najważniejsze – co brać pod uwagę, wybierając kocyk?

Wyrwane z bezpiecznego i izolowanego łona matki niemowlę, przeżywa ogrom emocji, gdy pojawi się na świecie. Dlatego też staramy się dawać mu maksimum naszej uwagi, a także zapewniać takie akcesoria, aby czuło się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Kupowany przez większość rodziców kocyk dla niemowlaka spełnia nie tylko funkcję praktycznego okrycia, ale przede wszystkim, dla malucha jest swego rodzaju osłoną i otuchą. Otulony w kocyk, może poczuć się błogo i bezpiecznie, jak w brzuchu mamy. Szybciej się uspokaja i lepiej rozwija.

Dobry kocyk jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, o czym więcej powiemy poniżej. Powinien być on trwały, nie niszczyć się po kilku praniach i zachowywać swoje właściwości. Powinien być on starannie wykonany i nie powodować uczuleń lub podrażnień. Nie musi być antyalergiczny, ale powinien być przeznaczony do szczególnie wrażliwej skóry dziecka. Sprawdź zatem, czy do produkcji materiału nie użyto żadnych szkodliwych substancji.

Poza tym, kocyk idealny jest elastyczny, miękki, oraz przyjemny w dotyku. Powinien też zapewniać właściwą termoregulację. Przydatne będzie również, gdy okaże się, że jest łatwy w czyszczeniu i szybko schnie.

Materiał jako podstawa wyboru

Kocyki dla niemowląt mogą być wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy kocyki dzianinowe, bambusowe, bawełniane, muślinowe, wełniane, minky oraz różne połączenia materiałów. Przyjrzyj się kilku z nim.

Bawełna jest miękka i przyjemna, nie podrażnia i nie uczula. Dobrze przepuszcza powietrze i można ją wielokrotnie prać. Będzie to dobry wybór na kocyk do szpitala.

Bambus to naturalny materiał termoregulacyjny, idealny na lato, ale nie tylko. Jest delikatny, miły w dotyku, szybko schnie, pochłania wilgoć oraz ma właściwości antybakteryjne.

Wełna to naturalny wybór na chłodne dni – ciepła, elastyczna i miła w dotyku. Jest też trwała, antyalergiczna oraz praktyczna.

Muślin to przewiewny i delikatny materiał, bardzo przyjemny w dotyku. Jest ciepły, komfortowy i „oddycha”.

Minky to specjalny materiał, będący połączeniem bawełny z polarem. Świetnie izoluje termicznie, jest miękki i przyjazny dla skóry niemowlaka. Jest także elastyczny, nie zniekształca się w praniu i szybko schnie.

Czy pora roku ma znaczenie?

W przypadku kocyków warto używać różnych rodzajów w zależności od pory roku. Są co prawda materiały, jakie możesz używać w więcej niż jednej porze, ale nie ma takich, jakie będą idealne cały rok. Co zatem wybrać?

Na zimę warto postawić na grubsze materiały tj. bawełna, dzianina, bambus. Sprawdzi się też minky. Wiosna i lato to idealny czas na bambus, ażur, muślin czy bawełna. Jesienią możesz kupić koc bawełniany, minky lub bambusowy.

Rozmiar idealny dla malucha

Rozmiar kocyka warto dobrać do malucha. Nie ulegaj pokusie kupna kocyka „na zapas” z założeniem, że większy rozmiar świetnie się sprawdzi, gdy dziecko podrośnie.

Najlepiej wybierać na początek kocyki o rozmiarze 50-65 x 75cm. Jeśli kupisz dla maluszka kocyk większy to może on zwisać z wózka, a tym samym pobrudzić się lub co gorsza wkręcić w koło. Gdy będziesz próbował okryć dziecko złożonym kocykiem na pół, możesz je przegrzać. Dlatego rozmiar ma znaczenie.

Gdy twoje dziecko nieco urośnie, możesz kupić kocyk o wymiarach 80x100cm, a dla przedszkolaka 100-110 x 135-150 cm.

Dodaj komentarz