Jak zaplanować pierwszą zimę z niemowlakiem?

5/5 - (2 votes)

Jak wybrać ubranka dla zimowego noworodka? Dzieci urodzone zimą i wyprawka dla niemowlaka

Ważne jest, aby ubranka i akcesoria noworodka były wykonane z naturalnych włókien. Noworodek nie reguluje swojej temperatury ciała tak jak dorośli. Jego układ utrzymania odpowiedniej temperatury nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Bardzo ważne jest, aby dziecko nosiło ubranka wykonane wyłącznie z naturalnych włókien, które ogrzewają ciało i jednocześnie pozwalają skórze dziecka oddychać. W chłodne dni dziecku musi być ciepło (najważniejszy jest tułów, a nie dłonie czy stopy).

Największym zagrożeniem dla dzieci w zimie nie jest zimno, ale przegrzanie

Nasza obawa, że maluchowi będzie zimno, powoduje, że gromadzimy warstwy odzieży, gdy zaleca się dodanie tylko jednej warstwy tego, co zazwyczaj zakładamy maluchowi. Włókna syntetyczne i tekstylia duszą organizm i prowadzą do nadmiernego wzrostu temperatury ciała dziecka. Wełna, len, a przede wszystkim bawełna są najbardziej odpowiednie również jako kocyk do wózka dla dziecka.

Niezbędne elementy zimowej odzieży dla Twojego maluszka

Jeśli zbliża się czas zimowego porodu, a Ty dalej nie jesteś pewna czy masz całą wyprawkę dla dziecka, spójrz na naszą listę. Jest to naprawdę podstawowa lista. Przez pierwsze tygodnie życia Twoje dziecko będzie potrzebować:

 • 3 body z długimi rękawami w rozmiarze noworodka;
 • 3 komplety piżamowe;
 • 3 bardzo luźne spodnie, które nie uciskają brzucha;
 • 2 pary uroczych bucików z kokardkami do ocieplenia stopy dziecka, bez nadmiernego ściskania – nie powinny być sztywne;
 • 2 czapeczki dla noworodków;
 • 1 kardigan;
 • 2 ciepłe wełniane płaszcze lub kurteczki dla noworodka;
 • 2 dzianinowe kocyki do okrycia dziecka w ramionach i okrycia go w łóżeczku poporodowym w ciągu dnia;
 • 1 kocyk dziewiarski, cieplejszy, cięższy, aby zapewnić dziecku komfort podczas wychodzenia z domu i w samochodzie;
 • 1 śpiwór na średnią temperaturę;
 • 2 śpiwory zimowe.

Przydatne wskazówki dla mamy

Pamiętaj, że w pokoju położniczym nigdy nie będzie za zimno, zwykle jest cieplej niż w Twoim mieszkaniu. Zawsze lepiej nakładać kilka warstw materiału, aby ochronić dziecko przed zimnem, niż jedną grubą warstwę włókna syntetycznego! Body można na przykład założyć pod pełną piżamę. Pamiętaj również o tym, że wózek dla dziecka musi być odpowiednio przygotowany i wyłożony naturalnymi materiałami, aby dziecko nie przegrzało się w nim i nie spociło – co może doprowadzić do zachorowania maluszka.

Dobrze jest wybrać piżamę i body, które zamykają się między nogami na napy, zamiast T-shirtów i kompletów ze spodniami, aby absolutnie zapobiec odsłanianiu się brzuszka dziecka.

Lepiej jest ubierać dziecku na noc pełny kombinezon od piżamy z zakrytymi stópkami, aby maluch nie odkrywał siebie, a także dlatego, że te modele nie mają gumek, które w nocy uciskają brzuszek dziecka, dzięki czemu jest on wygodniejszy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z mamaija.pl

Dodaj komentarz