Jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry latem?

3.7/5 - (3 votes)

Wysokie temperatury i promieniowanie UV – jednym słowem lato, a wraz z nim szereg czynników mogących niekorzystnie wpływać na kondycję naskórka.

Wysokie temperatury i promieniowanie UV – jednym słowem lato, a wraz z nim szereg czynników mogących niekorzystnie wpływać na kondycję naskórka. Dlaczego nie należy zaniedbywać nawilżania skóry w czasie upalnych dni? 

Skóra podczas lata wymaga specjalnego traktowania. Dzieje się tak na skutek częstych, wysokich temperatur, które zwiększają zapotrzebowanie organizmu na wodę. Może to  przyczyniać się do jej szybszej utraty naskórka, co w konsekwencji powoduje efekt przesuszonej oraz podrażnionej cery. Zatem jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżania skóry latem?

Pielęgnacja skóry w lecie – obowiązkowe nawilżanie!

Niezależnie od tego z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia nie należy lekceważyć roli nawilżania. Jak rozpoznać, że skóra jest odwodniona? Wyróżnia ją kilka charakterystycznych cech, do których zalicza się: 

 • uczucie szorstkości,
 • brak elastyczności,
 • skłonność do podrażnień,
 • łuszczenie się.

Występowanie tego typu dolegliwości może oznaczać, że nasza skóra potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Woda pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, m.in.: reguluje przebieg procesów komórkowych, a tym samym wspomaga regenerację i odnowę naskórka. Nawilżanie jej jest zatem fundamentem pielęgnacji i odpowiada za jędrność oraz zdrowy wygląd naskórka.  Latem kiedy nasza skóra musi zmagać się z różnego typu czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promieniowanie UV, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy wysokie temperatury, nawilżanie jest niezbędne aby wzmocnić barierę skóry i nie dopuścić do utraty wilgoci. 

Nawilżanie skóry latem – dobór właściwych kosmetyków i składników

Skóra w lecie wymaga nieco innych kosmetyków, niż w czasie pozostałych pór roku. Co zatem sprawdzi się podczas letniej pielęgnacji? Naskórek w czasie słonecznych dni potrzebuje przede wszystkim preparatów, które pomogą w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. W przypadku przesuszonej skóry dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające w sobie:

 • kwas hialuronowy,
 • d- pantenol,
 • naturalne składniki odżywcze: wyciągi i ekstrakty z roślin,
 • aloes,
 • mocznik,
 • kolagen i elastyna,
 • kwas mlekowy.

W przypadku kremów nawilżających warto zwrócić uwagę na ich konsystencję. Preferowane są kosmetyki w lekkiej formule, nie zatykające porów, o delikatnym działaniu. Istotne jest również stosowanie odżywczych i nawilżających balsamów i emulsji do ciała, które zapobiegają utracie wody oraz wygładzają i zmiękczają naskórek. 

Sucha skóra w lecie – czego warto unikać?

Aby zachować właściwy poziom nawilżenia skóry warto wiedzieć których składników powinno się unikać w kosmetykach. Zatem podczas letniej pielęgnacji wystrzegać powinniśmy się preparatów mocno wysuszających na bazie alkoholu etylowego, które mogą podrażniać naskórek. Ponadto należy uważać na preparaty zawierające retinol, a w razie konieczności ich stosowania w okresie letnim, warto aplikować na skórę kremy z filtrem oraz kosmetyki o działaniu ochronnym. 

Odpowiednio nawilżona skóra – zdrowy tryb życia 

Nawilżanie skóry na zewnątrz musi być zawsze uzupełnione o odpowiednie nawodnienie od wewnątrz. Dlatego też, szczególnie podczas lata, należy pamiętać o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów w ciągu doby. Ponadto istotną rolę odgrywa także nasz styl życia – to jak się odżywiamy, czy dbamy o regularną aktywność fizyczną, a nawet to ile godzin dziennie przeznaczamy na sen i wypoczynek. 

Nawilżanie skóry w lecie jest kluczową kwestią dla prawidłowej i skutecznej pielęgnacji. Wiedza to podstawa, dlatego warto mieć świadomość tego, jakie kosmetyki sprzyjają naszej skórze w czasie wysokich temperatur, czego warto unikać oraz jak ważny jest zdrowy tryb życia dla kondycji naszej skóry. 

Dodaj komentarz