Jak się przygotować do wiosennego spaceru z niemowlakiem?

5/5 - (1 vote)

Spacer z noworodkiem ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju dziecka i jego więzi z rodzicami. To czas sprzyjający relaksowi, pozwalający na zmianę otoczenia oraz odczucie korzyści płynących kontaktu z naturą oraz stymulację zmysłów maluszka różnymi bodźcami.

Pierwsze spacery z noworodkiem mogą być jednak sporym wyzwaniem, wymagającym od świeżo upieczonych rodziców odpowiedniego przygotowania. W nowym artykule podpowiadamy, jak odpowiednio zaplanować wiosenne wyjście z dzieckiem na dwór, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować i jakie ubranie sprawdzi się najlepiej.

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem latem i wiosną? Wyjaśniamy

Decyzja o tym, kiedy wyjść z dzieckiem na pierwszy spacer powinna być uzależniona od wielu czynników. Duże znaczenie ma stan zdrowia matki i dziecka. Pod uwagę należy wziąć także aktualne warunki atmosferycznych. Większość lekarzy zaleca, by po porodzie poczekać kilka dni lub tygodni przed pierwszym wyjściem na spacer. W ten sposób dajemy organizmowi matki na powrót do sił i zyskujemy możliwość upewnienia się, że dziecko jest zdrowe i gotowe na kontakt ze świeżym powietrzem i światem zewnętrznym. Oczywiście ten okres w niektórych przypadkach musi być odpowiednio wydłużony. Dotyczy to przede wszystkim wcześniaków oraz dzieci zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli zimowa aura w danym roku się przeciąga, przed wyjściem na spacer należy uważnie obserwować stan pogody. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w przypadku niskich temperatur, ostrego wiatru oraz opadów. W razie jakichkolwiek wątpliwości, swoją decyzję warto skonsultować z lekarzem pediatrą, położną lub pielęgniarką.

Wiosna na świeżym powietrzu. Czym różni się pierwszy spacer noworodka od starszych dzieci?

Spacer z noworodkiem pod wieloma względami różni się od opieki nad nieco starszymi dzieci. Najważniejszą różnicą jest fakt, że nowonarodzone, małe dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu odpornościowego. Bakterie, wirusy i grzyby, które nie stanowią już dużego zagrożenia dla starszaka, w przypadku malucha mogą okazać się sporym zagrożeniem. To samo dotyczy niskich temperatur, dlatego wychodząc organizując z noworodkiem pierwszy spacer należy koniecznie odpowiednio ubrać dziecko i zadbać o przynajmniej podstawową higienę (np. dezynfekcję rąk przed dotknięciem niemowlęcia). 

Spacer z niemowlakiem. Jak ubierać noworodka by nie zaszkodzić zdrowiu maluszka?

Podczas pierwszego spaceru noworodek powinien być odpowiednio ubrany. Nie ma jednak uniwersalnego sposobu na to, jak ubrać dziecko, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Jak nietrudno się domyślić, wszystko zależy od panującej aury oraz tego, jak maluch reaguje na konkretną temperaturę. Pamiętajmy, że dziecka nie należy przegrzewać – zbyt ciepłe ubranie może być równie niebezpieczne co wychłodzenie. Wybierając garderobę dla noworodka pod uwagę należy wziąć także izolację termiczną zapewnianą przez wózek i śpiworek. Nowoczesne modele (dostępne m.in. w sklepie BoboWózki) skutecznie chronią dziecko przed wiatrem i innymi niekorzystnymi czynnikami. 

Nowo narodzone dziecko a spacer. Dowiedz się jak ubrać noworodka i uniknąć problemów

Jak widać, zaplanowanie pierwszego spaceru z dzieckiem nie musi być trudne. Poza ubiorem, stanem zdrowia mamy i dziecka oraz pogodą, pod uwagę warto wziąć także wózek, którym wyruszycie na pierwszą przechadzkę. Model powinien być niezawodny i wysoki, a także dostosowany do waszych potrzeb – przede wszystkim specyfiki terenu, po którym będziecie się poruszać. Wysokiej jakości wózki dla dzieci najlepszych producentów. Są wśród nich modele przeznaczone zarówno dla noworodków, jak i nieco starszych dzieci. Aktywni rodzice na pewno zainteresują się joggerami – wózkami umożliwiającymi bieganie z dzieckiem nawet w trudnych warunkach. 

Dodaj komentarz