Spis treści
Maleńkie buciki to ważny symbol, który przewija się niemal na każdej sesji ciążowej. Te pierwsze buciki to jednak tylko ozdoba. Wraz z rozwojem dziecka będzie ono potrzebować butów, które zapewnią mu ochronę i pozwolą mu śmiało kroczyć przez życie. Gdy maluch stawia pierwsze kroki, wielu rodziców zaczyna zadawać sobie pytanie: jak dobrać rozmiar buta dla dziecka? Wy pytacie, my odpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy kupić dziecku pierwsze porządne obuwie;
- jakie cechy powinny posiadać buty dziecka;
- jak zmierzyć stopę dziecku;
- do którego roku życia rośnie noga.
Pierwsze kroki – kiedy kupić dziecku buty?
W sklepach znajdziemy ogrom maleńkich bucików dziecięcych, które swym uroczym wyglądem kuszą rodziców i przyszłych dziadków. Prawdą jest jednak, że takie buty pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, a do tego nie są zbyt praktyczne: spadają i gubią się podczas spacerów.
O porządnych butach musimy pomyśleć, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. O ile nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu dziecko chodziło boso – w ten sposób najlepiej czuje podłoże, a w procesie chodzenia bierze udział każda część malutkiej stópki – tak podczas spaceru stopa musi być zabezpieczona przed chłodem czy skaleczeniami.
Pierwsze buty powinny:
- być dopasowane (w za małych butach dziecko będzie podkurczać palce, w za dużych – potykać się lub szurać);
- posiadać elastyczną, antypoślizgową i płaską podeszwę;
- być wykonane z przepuszczającego powietrze materiału;
- być sznurowane lub posiadać zapięcie na solidne rzepy.
Niedopasowane buty mogą wpływać negatywnie na kształtowanie się nie tylko samej stopy, ale i całej postawy dziecka. By zapobiec deformacjom, warto rozsądnie podejść do kwestii wyboru obuwia, jak i zrezygnować z butów używanych. Każda stopa jest inna i odciska ona swój ślad w obuwiu. Odkształcenia w butach jednego dziecka mogą łatwo wpłynąć na miękkie i podatne na zmiany kości stóp drugiego.
Jak zmierzyć stopę dziecku?
Jaki jest najlepszy sposób na zmierzenie dziecięcej stopy i jak to robić, by uzyskać wiarygodny wynik? Jedną z częściej wykorzystywanych metod jest obrysowywanie stóp na kartce (jeśli różnią się od siebie, dopasowujemy rozmiar buta do tej większej), rysując linię blisko krawędzi. Warto wspomnieć, że podczas mierzenia ciężar ciała musi spoczywać na obrysowywanej stopie. Następnie mierzymy odległość na kartce, wyznaczając linię między dwoma najdalej położonymi od siebie punktami. Ogromne znaczenie ma szerokość buta, nie zapominajmy więc o zdjęciu i tej miary.
Wykorzystując dostępne w Internecie tabele, możemy z łatwością określić rozmiar, który powinniśmy zakupić. Przygotowani i wyposażeni w podstawową wiedzę udajemy się z dzieckiem do sklepu obuwniczego (warto wcześniej wybrać się samemu lub sprawdzić asortyment online, by zawęzić nieco obszar poszukiwań) i sprawdzamy, jak dany rodzaj buta pasuje do indywidualnego kształtu stopy dziecka. Sprawdź, czy dziecka nic nie uciska, czy może swobodnie chodzić, biegać i kucać.
Na styk czy z zapasem – jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?
Każdy rodzic wie, że dziecko rośnie bardzo szybko, dotyczy to również jego stóp. Szacuje się, że każdego roku stopa kilkulatka powiększa się od 5 do nawet 10 mm. Przyjęło się więc, że kupione dzieciom buty muszą mieć zapas. Oczywiście musimy się kierować rozsądkiem. Nie kupujemy butów większych o 3 rozmiary, a maksymalnie o 1, co da nam około 0,5 cm do 1 cm zapasu. Nie powinno to wpłynąć zbytnio na stabilność buta i komfort chodzenia, a na pewno sprawi, że posłużą one nieco dłużej.
Przy podejmowaniu decyzji o nieco większym bucie, warto również zwrócić uwagę na jego rodzaj i przeznaczenie. Buty zimowe muszą mieć w sobie nieco więcej przestrzeni z uwagi na fakt, iż nakłada się je na grubsze skarpetki. Inaczej ma się sytuacja w przypadku sandałków. Po upływie kilku miesięcy sprawdzamy, czy buty nie są za małe. Dwulatek nie powie, że but go uciska, może zacząć natomiast podkurczać palce.
Wiek dziecka a rozmiar buta – do którego roku życia rośnie noga?
Aby wiedzieć, jaki rozmiar buta dla dziecka będzie odpowiedni, można skorzystać z opracowanych przez specjalistów tabel. Dzięki nim dowiemy się, że 17-centymetrowa stopa wymaga butów w rozmiarze 28. Czy faktycznie będzie on odpowiedni? Wiele zależy od indywidualnej budowy stopy dziecka i rozmiarówki producenta. Jak wcześniej wspomniano, mierząc stopę, warto dokładnie określić nie tylko długość stopy, ale i jej szerokość. Wąska będzie potrzebowała innego buta niż ta nieco szersza.
A kiedy stopa w końcu przestaje rosnąć i można zapomnieć o nieustannej wymianie butów? Najczęściej dzieje się to w okolicy 16 roku życia. Chociaż zdarza się to zarówno znacznie wcześniej, jak i znacznie później.
Każda stópka dziecka jest unikalna i znalezienie odpowiedniego obuwia może nieco potrwać. Co zrobić, gdy mamy obawy, że noga nie wygląda tak, jak powinna? Samodzielne wdrażanie rozwiązań w postaci wkładek czy butów ortopedycznych nie jest dobrą decyzją, tę powinien podjąć specjalista.
Autorka wielu publikacji związanych z parentingiem. Prywatnie mama trójki dzieci i wielka fanka gadżetów dla dzieci i rodziców. Swoją pasją i wiedzą dzieli się na stronie Gadżetomama.pl, gdzie publikuje rzetelne i aktualne rankingi, poradniki oraz opinie produktów dla dzieci i rodziców. Przez lata macierzyństwa przetestowała wiele produktów, idei, rozwiązań. Rzeczy ważnych, potrzebnych i niezbędnych. Bzdurek, błahostek i gadżetów. Masz ochotę skorzystać z mojej wiedzy i naszych mamino-dzieciowych doświadczeń? Zapraszam do czytania bloga Gadżetomama.pl!