Fast food w czasie ciąży – czy ciężarna może jeść w McDonalds i KFC?

5/5 - (1 vote)

Mówi się bardzo często „Jesteś tym co jesz”. Zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowana dieta to ważne aspekty codziennej rutyny, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych. Jak fast foody w ciąży wpływają na rozwój płodu i samopoczucie dziecka oraz matki? To bardzo istotne, by świadomie podchodzić do żywienia. Czy jedzenie w KFC w ciąży jest szkodliwe? Jak szybkie i tłuste posiłki przekładają się na zdrowie płodu?

Dieta dla ciężarnej

Co jeść w ciąży? Warto przede wszystkim sięgać po produkty bogate w witaminy, minerały, żelazo, białko i wapń oraz węglowodany. Jadłospis musi być zbilansowany w odpowiedni sposób, to znaczy nie należy spożywać monotonnych dań, w których przeważają tylko węglowodany czy białko. Na talerzu powinno być różnorodnie. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie czerwonego mięsa oraz dużej ilości warzyw, owoców i kasz. Konieczne jest włączanie do menu olejów roślinnych i ryb, by zapewnić źródło kwasów omega-3.

Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów

Jak już wiadomo, utrzymywanie bogatej w składniki odżywcze diety działa pozytywnie na organizm zarówno matki, jak i płodu. Dziecko rośnie a to oznacza, że potrzebuje cennych składników, by rozwijać się nie tylko fizycznie, ale też intelektualnie. Dieta może też wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka już w okresie prenatalnym. Jeśli jedzenie w McDonalds w ciąży to częsta praktyka, może się okazać, że w przyszłości przyczyni się to do występowania u dziecka chorób dietozależnych np.: cukrzycy, otyłości i osteoporozy, a nawet chorób układu krążenia. Jeśli kobieta często je fast foody w ciąży, może negatywnie wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka.

Należy więc zrezygnować ze smażonych na głębokim oleju mięs, frytek, a także burgerów, kebabów i wszelkiej przyrządzanej na szybko żywności w lokalach gastronomicznych. Warto wziąć pod uwagę nie tylko kaloryczność zjadanych potraw oraz to, ile w nich znajduje się tłuszczu. Istotna jest także wątpliwa świeżość i jakość składników, z których fast foody są przyrządzane.

Nawyki żywieniowe w ciąży

mcdonald w czasie ciąży

Należy wystrzegać się wysoko słodzonych napojów i smażonych na głębokim tłuszczu dań. W zamian konieczne jest uzupełnianie płynów i regularne picie wody. Ciężkostrawne wysokotłuszczowe dania dobrze jest zamienić na warzywa gotowane na parze, lekkie sałatki i czerwone mięso np. grillowane, pieczone lub uduszone. Oczywiście nie trzeba popadać w skrajności. Jednorazowa wizyta w centrum handlowym i zjedzenie w McDonaldzie nie zaszkodzi nikomu. Jednak takie sytuacje powinny mieć charakter sporadyczny.

Kobiety w ciąży nie powinny jeść fast foodów w McDonaldzie i KFC w trybie regularnym, bo wówczas ich jadłospis znacząco zubożeje wpływając tym samym na dopływ substancji odżywczych i wartościowych nie tylko dla nich, ale też dla dziecka. Może mieć to swoje zdrowotne konsekwencje w przyszłości. Dobrze jest więc pilnować zdrowych nawyków żywieniowych już przed zajściem w ciążę, by w sposób naturalny traktować bogactwo składników w codziennym menu i czerpać radość z dobrego jedzenia.

Dodaj komentarz