Co na ból i gorączkę u dzieci?

5/5 - (2 votes)

Silny ból oraz gorączka u dziecka – leki

Wysoka temperatura u dzieci może występować w przypadku stanów zapalnych – infekcji. Jest to naturalną reakcją obronną organizmu na atak patogenów. Jeżeli jednak gorączka będzie wyższa niż 38 stopni Celsjusza, wówczas należy podejmować odpowiednie kroki, aby ją obniżyć. Leki na ból i gorączkę u dzieci dostępne są w bardzo wielu formach. Poza działaniem przeciwgorączkowym działają także przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Jest to zatem nieoceniona pomoc w walce z chorobami i infekcjami u dzieci. Najbardziej popularne są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe dla dzieci. Dostępne produkty dla dzieci i niemowląt zawierają najczęściej paracetamol lub ibuprofen https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/bol-i-goraczka. Dzięki temu niweluje się zarówno gorączkę, a jednocześnie zwalcza ból o różnym pochodzeniu. Ibuprofen ponadto posiada działanie przeciwzapalne. Ważne jest jednak właściwe dawkowanie leku, uwzględniając masę ciała dziecka lub jego wiek. Duża różnorodność preparatów sprawia, że można wyprać takie produkty, które umożliwiają precyzyjne odmierzanie dawki.

Jak podać dziecku leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe?

Zawiesina jest jedną z możliwych form podawania leku. Tego typu preparaty mają przyjemny smak, a ponadto można łatwo odmierzyć potrzebną ich ilość. Natomiast leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe dla starszych dzieci mogą mieć formę saszetek do sporządzania roztworu lub tabletek. Jednak, aby podać dziecku tabletkę musi mieć ono ukończone co najmniej 6 lat. Najczęściej tabletki dedykowane dzieciom są niewielkie, aby ułatwić przełykanie. Można jednak zdecydować się na lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w kroplach, syropie lub zastosować leki w czopkach. Bardzo często rodzice nie wiedzą jakie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe wybrać dla dziecka. Zgodnie z ogólną zasadą leki przyjmuje się jeżeli temperatura jest powyżej 38 stopni Celsjusza. Jednak jeżeli w takim wypadku rodzic nie ma pewności które leki będą odpowiednie dla dziecka, wówczas warto skonsultować się z pediatrą. Warto pamiętać także, że za najbardziej bezpieczny lek przeciwgorączkowy dla niemowląt uznawany jest parasetamol we właściwej dawce. Natomiast ibuprofen można stosować od trzeciego miesiąca życia. Wynika to z jego silniejszego działania, a także działania przeciwzapalnego. Jest to jednak lek, który wykorzystać można także przy ząbkowaniu.

Dawkowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych

Leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe dla dziecka mogły zadziałać, a jednocześnie nie zaszkodzić ani młodszym należy zwrócić uwagę na ich prawidłowe dawkowanie. Istotne jest stosowanie leków z najwyższą ostrożnością. Zarówno niewłaściwe dawkowanie, jak również brak odpowiednich odstępów między kolejnymi dawkami mogą mieć negatywne skutki na zdrowiu dziecka. Dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku, w której odnaleźć można informacje na temat prawidłowego dawkowania leku. W ulotce znajdują się także przeciwwskazania, bardzo istotny jeżeli dziecko choruje przewlekle na inny dolegliwości lub istnieją pewne ograniczenia w zakresie przyjmowania niektórych leków.

Przy okazji sprawdź nasze rankingi:
ranking najlepszych termometrów elektronicznych
ranking najlepszych termometrów bezdotykowych

Dodaj komentarz