Urodzinowe słoneczko Montessori

21 Lut

Urodzinowe słoneczko - wszystkie materiałyUrodzinowe słoneczko Montessori, to sposób na uczczenie urodzin dziecka i ułatwienie mu zrozumienia koncepcji czasu. Zwykle stosuje się go w przedszkolach. Na podłodze kładzie się wycięte z jakiegoś materiału czy kartonu słoneczko, na jego dwunastu promieniach układa się nazwy miesięcy, a następnie dziecko, które ma w danym dniu urodziny, obchodzi słoneczko dookoła tyle razy, ile ma urodzin. Jest też wersja z miseczkami i koralikami, taką właśnie zrealizowałam w naszym jednoosobowym, domowym przedszkolu. Chciałam jednak, aby ta zabawa służyła także wprowadzeniu i utrwaleniu nazw oraz kolejności miesięcy, dlatego nie tak od razu się z nią pożegnamy.

Słoneczko wycięłam z grubego (4mm), żółtego filcu. Ładny kształt promieni zaprojektował mój mąż, a że do wszystkiego podchodzi on bardzo poważnie, to i promyki zostały wykreślone z użyciem cyrkla, kątomierza i chyba jakichś krzywików. W każdym razie promieni jest 12.
Następnie kupiłam 12 żółtych plastikowych miseczek oraz 100 drewnianych koralików. Wybierając koraliki zwracałam uwagę na to, żeby miały duży otwór i dały się łatwo nawlekać. 10 koralików zabarwiłam na czerwony kolor. Splotłam w warkoczyk dość gruby sznurek, aby był jeszcze grubszy, a następnie zrobiłam na nim sztywną końcówkę. Wykorzystałam do tego rurkę termokurczliwą. Taka końcówka jakby zastępuje igłę. Wydrukowałam i zalaminowałam nazwy miesięcy oraz napisy: narodziny, pierwszy rok życia, 2 rok życia itd.

Wczoraj, w dniu urodzin, zaprosiłam córkę do zabawy. Rozłożyłam słoneczko, mieseczki, następnie tabliczki z miesiącami – czytając córce ich nazwy. Przy lutym położyłam karteczkę z napisem “narodziny”, a potem wkładałam po jednym koraliku do każdej miseczki mówiąc, że to jest marzec i ona wtedy skończyła pierwszy miesiąc życia, itd. aż doszłyśmy ponownie do lutego, wtedy włożyłam do miseczeki czerwony koralik i umieściłam karteczkę z napisem “pierwszy rok życia”. Kolejne koraliki wkładała ona, a ja nazywałam miesiące. Kiedy doszłyśmy do czwartych urodzin, sprawdziłyśmy, czy w każdej miseczce są 4 korale. Potem córka nawlekała je kolejno na sznurek. Liczyłyśmy wszystkie korale. 4 lata, to dużo miesięcy 😉 O tyle:

Tyyyle miesięcy

 

 

 

Chcę do słoneczka wracać jeszcze dzisiaj i w kolejne dni (mimo, że to nie jest tak do końca zgodne z założeniami zabawy), aby nazwy i kolejność miesięcy zaistniały w świadomości córki. Będziemy oglądać fotografie (mówić w jakim miesiącu zostały zrobione) oraz chodzić dookoła słoneczka powtarzając wierszyk:

Ziemia krąży wokół Słońca,

zbiera miesiąc do miesiąca:

styczeń, luty, marzec

kwiecień, maj, czerwiec,

lipiec, sierpień, wrzesień,

październik, listopad, grudzień.

Zrobię jeszcze krok, zbiorę cały rok!

3 komentarzy w “Urodzinowe słoneczko Montessori

 1. A ja znam taką piosenkę:
  Musi minąć cały jeden długi rok ,
  kiedy ziemia wokół słońca zrobi krąg,
  cały rok,
  długi rok
  kiedy ziemia wokół słońca zrobi krąg

  śpiewając ją chodzi się dookoła słońca robi się tyle okrążeń i śpiewa tyle razy ile ma się lat. Po każdym okrazeniu zapala się świeczkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *