Testu testu – o ciążowych testach

28 Kwi

Test ciążowy – która współżyjąca kobieta w życiu nie korzystała, ręka do góry! No, jakoś rąk nie widzę… Chyba każda kobitka prędzej czy później, pełna obaw, podąża do apteki i kupuje takowy. Obojętne czy chce, żeby wynik był na tak czy na nie – z drżeniem serca wpatrujemy się we właściwie okienko w oczekiwaniu na wynik.

Test ciążowy najczęściej robi się z moczu. Kiedy w wyściółce macicy jajeczko się zagnieździ, wówczas wydziela hormon, którego wdzięczna nazwa brzmi: gonadotropina kosmówkowa. Sympatycznie, prawda? Poziom owego hCG (bo takiego skrótu się używa), wzrasta począwszy od 7 dnia po zapłodnieniu aż do 2-3miesiąca. Potem znów spada.

Test można zrobić w laboratorium. Jest to wtedy bardzo czuły (praktycznie 100% w tydzień po zapłodnieniu) test z moczu lub równie niezawodny test z krwi.

Nas tak naprawdę jednak interesują domowe testy ciążowe, które się kupuje w aptece i samodzielnie wykonuje w domu. Mają one różną czułość, co się przekłada na to, kiedy są w stanie wykazać ciążę.

Domowe testy ciążowe mogą być płytkowe, co wymaga nasikania do pojemniczka i zakroplenia płytki pipetką (są w zestawach) lub strumieniowe. W tych drugich wystarczy zdjąć końcówkę i podstawić test na około 10 sekund pod strumień moczu. Mogą być też paskowe, wtedy pasek zanurza się w naczynku. Potem zostaje nam patrzenie, czy pojawia się drugi paseczek, czy też nie…

Testy o czułości mniejszej od 500 IU/l wykażą ciążę ~10 dni po zapłodnieniu, czyli prze regularnych cyklach nawet 3-4 dni przed spodziewaną miesiączką. Apteki w swych ofertach mają ich dość sporo.

AMIL Czułość: 20mlU/ml.

Bobo-Test Czułość: 25 mlU/ml

ACON Czułość: 10mlU/ml

Clearblue Compact Czułość: 25 mlU/ml,

PINK Midstream Czułość: 25mlU/ml

SIGNA TEST Czułość: 25 mlU/ml

QuickVue Czułość: 25 mlU/ml (mój ulubieniec!)

QUIXX Czułość: 25mlU/ml


Testy o czułości 500-800 IU/l dające wynik pozytywny 14 dni po zapłodnieniu, czyli w czasie kiedy powinnyśmy się spodziewać miesiączki. To przede wszystkim te testy, które nie podają precyzyjnie czułości, a informują tylko ogólnie, że: “Możesz zbadać mocz w pierwszym dniu, w którym nie wystąpiła spodziewana miesiączka”.

As100

Podobno są jeszcze mniej czułe, ale to chyba już tylko w artykułach sprzed dobrych paru lat. Na co zatem zwrócić uwagę kupując test?

  1. Jego czułość. Te z tekstem 10mlU/ml są najczulsze. Potem te o czułości 20 i 25. Test z nieokreśloną czułością prawdopodobnie wynik wskaże nam dopiero w czasie, gdy miesiączka będzie się spóźniać.
  2. Data ważności. Czasem świeżo kupiony test musi jednak poleżeć w szufladzie – lepiej żeby leżał tam świeży niż taki, który zaraz się przeterminuje. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *