Pary, zbiory i rękawiczki

28 Paź

Kiedyś przyszedł mi do głowy taki pomysł na zabawę: narysować skarpetki z różnymi wzorkami, a potem je wydrukować i bawić się w parowanie. Jednak od pomysłu do wykonania daleka droga… Bardzo się zatem ucieszyłam, kiedy znalazłam takie oto rękawiczki. Wprawdzie obie “lewe”, za to gotowe do druku. Wydrukowałam, ale nie laminowałam. Laminowanie jest dość drogie i szkoda mi folii na karty, które posłużą przez chwilę. Poza tym robię pomoce dla jednego dziecka (może dwojga), które raczej nie niszczy takich rzeczy. “Raczej”, bo jakieś tam kropelki wody po umyciu rąk przez brata zostały rozchlapane i w paru miejscach są zacieki, więc może lepiej laminować…?
Na co komu takie rękawiczki? Przede wszystkim do wyszukiwania różnic, które pozwalają na dobranie pary.

Dobieranie par

Następnie każdą parę składałyśmy razem i liczyłyśmy pary. W tym celu obok każdej pary położyłyśmy koralik “jedynkę”.

Ile par, tyle "jedynek". Przyporządkowywanie jeden do jednego.

Ile par, tyle “jedynek”. Przyporządkowywanie jeden do jednego.

Koraliki ułożyłyśmy ciasno jeden obok drugiego i policzyłyśmy – wyszło ich sześć. Tyle samo mają koraliki liliowe.

Czy tyle samo koralików? Porównywanie liczebności.

Czy tyle samo koralików? Porównywanie liczebności.

Potem przyszła pora na policzenie, ile to jest 3 razy 6. Liczenie “jedynek” znacząco ułatwiło sprawę. Przedstawiłyśmy uzyskany wynik odpowiednimi koralikami: złotą “dziesiątką” i brązową “ósemką”. To zadanie było męczące i koncentracja młodej zaczynała się kończyć, więc dość szybko przeszłyśmy do kolejnego, mniej absorbującego: prasowania tasiemek. Tasiemki były nam potrzebne do tworzenia zbiorów.

Tworzymy zbiory: dwa paski, serduszka, jeden pasek, kropki, część wspólna zbioru z jednym paskiem i kropkami oraz rękawiczka, która nie należała do żadnego z tych zbiorów.

Tworzymy zbiory: dwa paski, serduszka, jeden pasek, kropki, część wspólna zbioru z jednym paskiem i kropkami oraz rękawiczka, która nie należała do żadnego z tych zbiorów.

Na koniec grałyśmy w memo, ale trochę zbyt łatwo było podglądać (druk jednak przebija przez kartkę), lepiej drukować na grubszej kartce lub podkleić kartonik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *