Pajacyk – to nie tylko zabawka…

24 Mar

… co ze zdziwieniem odkrywają świeżo upieczeni tatusiowie. Pajacyk to część garderoby niemowlęcia. Jest to jednoczęściowe ubranko (taki kombinezon) z długimi rękawami i nogawkami zakończonymi stopkami. Jeżeli pajacyk jest dobrze uszyty, stanowi niezastąpioną i podstawową część garderoby noworodka. Dlaczego?Otóż dlatego, że jeszcze przed kąpielą szykujemy sobie: pajacyk rozpinany na całej długości, na tym rozpinane od góry do dołu body, na tym pieluchę. Kiedy wyjmujemy z wody rozzłoszczonego malucha (nawet jeśli kąpiel go nie wkurzyła, to wyjęcie z ciepłej wody na 100% spowoduje wrzask), wycieramy i kładziemy na takiej stercie. Wtedy już tylko szybkie zapięcie pieluchy, błyskawiczne włożenie rękawków od body i w czasie gdy tatuś zapina je na dole, mama już wkłada górę pajacyka, oboje go zapinają. Po opanowaniu tej czynności ubranie dziecka zajmuje sprawnym rodzicom mniej niż 2 porządne wrzaski dziecka i już można małego głodomora karmić i usypiać. Dlatego, moim zdaniem, pajacyk powinien rozpinać się od góry do dołu (jeśli nie obie nogawki, to choć jedna). Najlepszy jest zamek (najszybszy), potem napy, guziki są wykluczone. Pajacyk wkładany przez głowę poniżej 6 miesiąca to totalne nieporozumienie. Kupując takiego ciuszka patrzmy też na ilość napów, różnie to bowiem jest: są pajacyki, zapinane na 7 napów i nawet na 11!!! Wiadomo, że przy 11 są one umieszczone tak gęsto, że się mylą, a czas ich zapięcia trwa i trwa. Fajną cechę mają też pajacyki szyte projektowane przez brytyjskie firmy – stópki nie mają przeszyć od góry, na zgięciu stopy. Nie mogę pojąć, po co inne firmy dokładają tam szew, skoro paluszki dziecka o niego zaczepiają, a po założeniu skarpet odgniata on stópkę maluszka. Poza tym, jak taka stopa wyjdzie z właściwego miejsca, to przy szwie raczej na nie wróci. Brak szwu jest zatem pożądany. Czego jeszcze unikać wybierając pajacyki?

Zapięcia na plecach – mało wygodne, choć ładne.

Kapturków i kołnierzyków – gniotą dziecko, zwijają się.

Sznurków – plączą się i zaczepiają.

Grubych haftów i naszyć – ma to być ciuszek przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Jego uroda powinna stać na trzecim miejscu.

2 komentarzy w “Pajacyk – to nie tylko zabawka…

  1. Polecam tez unikać napów plastikowych. Prasujacy tatus zawsze je zachaczy. I później albo nieda sie ich zapiąć albo sa drapiace i zaciągaja inny materiał lub skórę dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *