Obrazem i wierszem o historii Polski

27 Paź

Rozmowa sprzed roku mojej córki i jej babci:
Młoda: Babciu, czemu idziesz na cmentarz?

Babcia: Żeby zapalić znicze. W ten sposób okazujemy naszą pamięć tym, którzy umarli.

Młoda: A ja znam jednego pana, co umarł.

Babcia: Taaak?

Młoda: Tak, Tolek puszcza jego piosenki. Ten pan był hodowcą piosenek…

O kim mowa? O Jacku Kaczmarskim. Tolek jest wielkim fanem tego barda i jego twórczości. I kiedy piszę te słowa, nie mam na myśli tego, że lubi sobie pośpiewać “Mury” przy ognisku. Nie, jego ulubiony (ostatnio, bo to się zmienia) utwór to “A my nie chcemy uciekać stąd”, przy czym młody zna kontekst tego utworu, ba! rozumie nawet jaki przenośny sens można mu nadać. Wie, że “Wakacyjna przypowieść z metafizycznym morałem” znajduje się na płycie “Dwie Skały”, itd…

Jacek_Kaczmarski

Właśnie dlatego postanowiłam, że ten warsztat, dotyczący Polski, poświęcimy Jackowi Kaczmarskiemu, który będzie naszym przewodnikiem po historii Polski, czyli:

Obrazem i wierszem o historii Polski

Najpierw trzeba było wybrać piosenki. Dyskusja była burzliwa i ostatecznie stanęło na tych tekstach, które powstały jako “komentarz” do obrazów. Wybraliśmy 4 obrazo-piosenki: “Stańczyk”, “Rejtan, czyli raport ambasadora, “Pikieta powstańcza”, “Zesłanie studentów”.
Najpierw było oczywiście słuchanie. My słuchaliśmy z płyt, ale wszystkie piosenki można znaleźć bez trudu na YT. Teksty piosnek są dostępne na stronie www.kaczmarski.art.pl

Następnie odnaleźliśmy odpowiednie obrazy, przygotowaliśmy też krótkie notatki o obrazach (niestety dość sporo tam zdań skopiowanych z Wikipedii, z niej też pochodzą zdjęcia obrazów, o czym informuję zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Szukaliśmy też wypowiedzi samego Jacka Kaczmarskiego o tych tekstach i w dwóch wypadkach udało nam się takie znaleźć. Tak przygotowane materiały wydrukowaliśmy i zbindowaliśmy – są oczywiście w wersji dostępnej także dla Was – Obrazem i wierszem.

Jednak cała praca z tym materiałem zrobiła się dość poważna – ciężko z pięciolatką rozmawiać o stracie Smoleńska czy zaborach. Dlatego specjalnie dla Młodej przygotowałam trochę dodatkowych materiałów:

karty trójstopniowe związane z informacjami o Polsce kraj-herb-Polska

Karty pracy z godłem, flagą, tekstem

karty z symbolami narodowymi symbole narodowe,

Symbole narodowe

od których zrobiła się nam znowu całkiem serio rozmowa o zmianach w godle Polski i powstały kolejne karty: historia godła. Niestety, karty zalaminowałam jednostronnie (wkładając 2 kartki do jednej koszulki) i choć jest to oszczędne, a druk jest chroniony, to takie karty okropnie się zwijają. Nie warto tak kombinować.

Karty obrazujące histroię godła

Było też trochę prac plastycznych, bo bez tego ani rusz 😉

Kolorowanie godła i oznaczanie naszego województwa na mapie Polski oraz zaznaczanie stolicy.

Nasze warsztaty tym razem były bardzo poważne, za to możemy się podzielić  materiałami z Wami 🙂

 

logo

 

11 komentarzy w “Obrazem i wierszem o historii Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *