Nauka mycia rąk to niezła zabawa!

24 Kwi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mycie rąk to nie tylko podstawa higieny, jest to także sposób na zajęcie (choć przez chwilę) znudzonego malucha. Zabawa ta szczególnie fajnie się sprawdza w okresie, gdy u dziecka budzi się duża potrzeba bycia samodzielnym i decydowania o tym co i jak będzie robione.

Bardzo fajne podejście do tego typu czynności prezentuje Maria Montessori. Nauka tą metodą polega na stworzeniu sytuacji, w której dziecko będzie mogło naśladować dorosłych, najlepiej używając sprzętów takich jak mama i tata (choć często w dziecięcych rozmiarach), a nie zabawek. Według Marii Montessori zabawa dziecka to jego praca. Należy ją szanować tak, jak chcemy, aby szanowaną naszą pracę.

Zaczynamy od pokazu i miski, którą ustawiamy na podłodze (najlepiej w miejscu, które łatwo wytrzeć: płytkach, linoleum czy rozłożonej ceracie). Obok niej układamy w kolejności użycia, od lewej do prawej przedmioty, których będziemy używać: dzbanka z wodą, mydła, 2 ręczników. Podczas pokazu dziecko sadzamy po naszej lewej stronie (jeśli wyraźnie jest leworęczne, to po prawej stronie). Mama nalewa wodę, potem bierze mydło (moczy kostkę lub nabiera odpowiednią ilość z dozownika), mydli starannie ręce, spłukuje je i wyciera ręcznikiem, a następnie wylewa wodę z miski. Czynności te należy wykonywać powoli, czasem nawet przesadnie, w końcu to prezentacja umiejętności. Potem dziecko próbuje powtórzyć czynności (dlatego ważna jest kolejność ułożenia przedmiotów, a pamiętając o kierunku „od lewej do prawej” wdrażamy dziecko do czytania).

Gdy dziecko opanuje tę umiejętność (powinno móc ją ćwiczyć tak często, jak tylko zechce) pora na umywalkę (lub bidet, który jest na idealnej wysokości dla dziecka). Naukę rozpoczynamy od zatkania umywalki i nalania do niej wody – mycie pod bieżącą wodą to jeszcze późniejszy etap. Dziecko musi stać przy umywalce stabilnie, to kwestia jego bezpieczeństwa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *