Mobile – karuzelki i inne

24 Sty

W necie znajdziecie mnóstwo patetycznych opisów na temat tego, jak cudnie wpływają na rozwój dziecka wszelkiego rodzaju mobile. Najlepiej działają oczywiście te kupione za grubą forsę. Im grubszą, tym lepiej.

Mobile bociany i kwiaty

No dobrze, jestem cyniczna, ale przecież równie zajmujące dla malucha będzie patrzenie na krążki wycięte z papieru! Większość karuzelek jest przewidziana dla dzieci do 6 miesiąca życia. Jak maluch siada, to zaczyna taką karuzelkę szarpać i wtedy rodzic ma dwie możliwości: albo przewiesi wyżej (czyli wszystko jedno z czego owe mobile będą, dziecko i tak ich nie weźmie w łapki), albo zdejmie i da dziecku pojedyncze elementy do zabawy (a tę funkcję równie dobrze spełnią zwykłe maskotki – znacznie tańsze). Dlatego nie dajmy się zwariować: wybierzmy jedną karuzelkę, ale w wyborze kierujmy się dźwiękiem pozytywki i wieszajmy na niej coraz to nowe elementy lub zróbmy sami taką – można ją podwiesić u lampy, u sufitu, byle poza zasięgiem rąk. Z czego wykonać? Noworodki świetnie reagują na czarne linie umieszczone na białym tle, więc po prostu wytnijmy proste kształty z papieru i użyjmy czarnego flamastra. Starsze dzieci – takie około roku uwielbiają patrzeć na ruch i obserwować, jak nasze dmuchnięcie powoduje zmianę, dlatego zróbmy motyle lub ptaszki z papieru – coś zwiewnego i kołyszącego się przy każdym powiewie. Wytnijmy miśki z kartonu – cokolwiek, co nam nasza fantazja podpowie. Gwiazdki lub zajączki na święta. To naprawdę nie jest trudne, ale jeśli masz obawy czy podołasz – poszukaj szablonów w necie. Zabawka stworzona samodzielnie dla naszego dziecka to zupełnie inna jakość.

Miłośnikom Montessori polecam też wykonanie mobili w duchu Montessori, dużo na temat jak zrobić mobile jest na stronie domowemontessori, a że to wpisy częściowo moje – gościnne, to zapraszam tam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *