Malarstwo tingatinga

24 Lis

Tym razem z wyborem tematu nie mieliśmy większych trudności – myśl, że będzie to malarstwo tingatinga przyszła mi do głowy od razu, gdy tylko przeczytałam temat warsztatów.

Edward Saidiego Tingatinga był malarzem, samoukiem. Początkowo malował sam, ale kiedy jego obrazy zaczęły się cieszyć powodzeniem, zaczęli mu pomagać krewni, a on sygnował wszystkie obrazy swoim nazwiskiem. Tak powstała tanzańska szkoła malarstwa tingatinga. Te pierwsze obrazy cechowały się prostą formą, swoistą stylizacją (ciało ustawione profilem, pysk en face), żywą (ale nie jaskrawą) kolorystyką, monochromatycznym tłem  i przede wszystkim tematyką. Tingatinga malował dzikie zwierzęta.

Fotografia z naszej książki.

Fotografia z naszej książki.

Po tragicznej śmierci Tingatingi (został postrzelony przez policję podczas pościgu), jego uczniowie i bliscy malowali nadal i choć styl ewoluował (barwy stały się bardziej żywe, pozy zwierząt są najróżniejsze, a w tle można zobaczyć Kilimandżaro czy krajobraz sawanny) to nadal nazywany jest tingatinga – od nazwiska i na część jego twórcy.

Dzieciom ta nazwa raczej kojarzy się z bajką, która w stylu Kiplinga wyjaśnia “dlaczego” lew ryczy, nosorożec szarżuje, a guziec jest brzydki, a która rzeczywiście jest inspirowana malarstwem tingatinga. Nie ukrywam, że właśnie dlatego się nim zainteresowałam.

Nasza podróż zaczęła się od mapy, na której pokazywałyśmy i nazywałyśmy kontynenty:

Malarstwo tingatinga i dzieci

Jakiego koloru jest Afryka?

Z pudła ze zwierzętami wybrałyśmy te, które mieszkają w Afryce. Sporo dyskusji było na temat pingwina i tego, gdzie żyje, bo trudno uwierzyć, że w Afryce także.

Z pudła ze zwierzętami wybrałyśmy te, które mieszkają w Afryce.

Pomieszanie zwierząt drewnianych i w miarę wiernych kopii 😉

Ładniejsze drewniane...?

Ładniejsze drewniane…?

... czy plastikowe?

… czy plastikowe?

Następnie układałyśmy GeoPuzzle z mapą polityczną Afryki:

Układanie puzzli - mapy Afryki.

Układanie puzzli – mapy Afryki.

Wśród puzzli zlokalizowałyśmy Tanzanię, a potem ją odszukałyśmy w atlasie i uważnie przeczytałyśmy informacje o niej.

Tanzania

Tanzania

Oglądałyśmy książkę o malarstwie tingatinga. Zastanawiałyśmy się, czy obrazki z książek “Opowieści z Tinga Tinga” są podobne, czy nie. Oczywiście książki też czytałyśmy.

Malarstwo tingatinga i dzieci

Poznajemy malarstwo tingatinga

Potem Mi malowała, a mama szukała odpowiednich obrazków w necie i wycinała materiały do kolejnej pracy.

Czas na własną twórczość.

Czas na własną twórczość: żyrafa w tulipanach.

Odpowiadające mi obrazki znalazłam na płatnych portalach i były zabezpieczone nadrukiem, co specjalnie nam nie przeszkadzało, bo i tak miałyśmy po nich malować. Oczywiście mogło być coś darmowego, ale ja wolałam takie. Wydrukowałam je bez kolorów. Potem starannie wycięłam i przystąpiłyśmy do malowania. Mi malowała na jednolity kolor, potem nieźle jej szło malowanie plamek żyrafom. Farby perłowe sprawdziły się fantastycznie, bo żyrafy wyglądają jak ozłocone tym zachodzącym słońcem.

Wydrukowane grafiki.

Wydrukowane grafiki.

Odpowiednie tło...

Odpowiednie tło…

... oraz pomalowane (po lewej - białej stronie) żyrafy.

… oraz pomalowane (po lewej – białej – stronie) żyrafy.

Naklejenie wyciętych zwierząt.

Naklejenie wyciętych zwierząt.

Malarstwo tingatinga i dzieci

Nasze tingatinga zwierzęta.

Tyle pracy z młodszą pociechą. Starszy syn natomiast pracował niezależnie od nas z materiałem Discover Africa, który można zamówić sobie u autorki. Zdjęć nie pozwolił robić, ale jak pakiet wygląda można sobie zobaczyć na stronie:

discover-africa-sidebar

Zapraszam do sprawdzenia, jak inne uczestniczki Dziecka na Warsztat podeszły do tematu:

logo

 

11 komentarzy w “Malarstwo tingatinga

    • Dzięki 🙂
      Jechali szybko samochodem i kiedy chciała ich zatrzymać policja, to kierowca zaczął uciekać. Policjanci myśleli, że uciekają kradzionym wozem, strzelali, no i… potem okazało się, że kierowca był nietrzeźwy, nie miał ważnego prawa jazdy, a samochód naprawdę był “pożyczony” bez zgody krewnego. Interesujące jest to, że Tingatinga malował zaledwie 4 lata, z tego dwa intensywnie, a wywarł taki ogromny nacisk na sztukę Tanzanii.

  1. Bardzo fajny warsztat! A dzięki Wam dowiedziałam się, że pingwiny mieszkają w Afryce! Aż sobie wygooglałam, bo nie mogłam uwierzyć! Dobrze, że nie na Madagaskarze, bo o to głównie mnie moje szkraby pytały 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *