Edukacja domowa – od czego zacząć?

25 Sie

Nasza decyzja o edukacji domowej rodziła się w bólach dobre kilka lat temu. Wiele z naszych ówczesnych obaw się nie spełniło, pojawiło się za to kilka innych, zupełnie nieprzewidzianych komplikacji… Czy żałuję? Zdecydowanie nie. To było i jest dobre dla nas, choć bywają też trudniejsze chwile.

Często napotykam w sieci na pytanie “od czego zacząć” zadawane przez osoby stojące na początku tej drogi. Ze wstydem przyznaję, że czasem już mi się nie chce odpowiadać po raz kolejny, bo ileż można? Niestety, pytanie to najczęściej widzę na FB, a jest to akurat taki “parkan”, na którym ciekawe informacje szybko giną, zaklejone przez coraz to nowe plakaty. Blog ma nieco inną budowę, więc może właśnie u mnie ktoś znajdzie coś, co pomoże mu zacząć lub uporządkować działania.

Myślę, że najłatwiej podjąć decyzję rodzicom, dla których ED jest konsekwencją takiego czy innego stylu rodzicielstwa lub stylu życia. Łatwiej zdecydować osobom, które dużo podróżują lub mają w planach wyjazd. Łatwiej też tym osobom, które od urodzenia pociechy przykładają dużą wagę do edukacji – dla nich rezygnacja ze szkoły jest naturalną konsekwencją bycia blisko dziecka.

Wspominając własne rozterki widzę też, że im dziecko młodsze, tym mniej wątpliwości – jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, to dziecko szybko nadrobi, za to braki z gimnazjum mogą się odbić na maturze. Najtrudniej zdecydować się, gdy dziecko jest właśnie na etapie gimnazjum czy liceum, ale i takie wypadki się zdarzają – tu jednak decyduje przede wszystkim młody człowiek.

Zaczęłam ten wpis z myślą, że napiszę kilka punktów, o każdym parę zdań i już, a tu w miarę pisania każdy z nich się rozrastał, no i wyjdzie mi “powieść w odcinkach”… chyba raczej tylko dla cierpliwych. W tej chwili lista zagadnień, które chcę poruszyć, wygląda tak, ale zastrzegam, że coś może się zmienić.

Edukacja domowa – od czego zacząć?
Wiedza
Szkoła
Poradnia
Dokumenty
Programy i podręczniki
Planowanie pracy
Socjalizacja
Egzaminy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *