Deszczowy kij – czyli zabawka z tekturowej rurki

30 Gru

Czasem zdarza się nam otrzymać przesyłkę zapakowaną w tekturową rurę. Wyjmujemy plakat, kalendarz i… nie wiadomo, co z taką tutką zrobić, bo wyrzucić trochę szkoda, ale przechowywać też nie ma jak. Tymczasem można z niej zrobić deszczowy kij. Oczywiście razem z dzieckiem.
Deszczowy kij to tradycyjny instrument wykonywany z pewnego gatunku kaktusa odpowiednio suszonego na słońcu. Przyjmuje się, że coś takiego jako pierwsi robili dawni mieszkańcy Chile i Peru.

Zamiast kaktusa wykorzystujemy tekturową rurkę, najlepiej jeśli ma ona 2 plastikowe zamknięcia, jeśli nie, można zrobić zaślepkę z papieru mocowanego taśmą. Na początek solidnie mocujemy jedno zamknięcie (klejem bądź taśmą). Bierzemy garść gwoździ takiej wielkości, aby po wbiciu w rurkę, nie dziurawiły jej (czyli o długości mniejszej niż średnica rurki). Czas na super zabawę: rodzic delikatnie wbija czubek gwoździa (tak, aby przekłuć tekturę), a dziecko kończy pracę.

Potem do rurki nasypujemy fasolę – kilka garstek. Mocno zaklejamy drugi koniec rurki. Czas na ozdabianie: papier, bibuła, wstążki, piórka o co tylko fantazja Waszemu maluchowi podsunie. Efekt pracy mojej prawie trzylatki jest niepozorny, za to różowy:

 A takie jest brzmienie tego łatwego do wykonania instrumentu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *