Dbamy o zęby

9 Cze

Masza (młoda ostatnio taką ksywę dostała, zgadnijcie czemu…) jest w trakcie wymiany zębów – są już ogromne jedynki, jakieś szóstki, no i już tylko jedna mleczna dwójka została, ale i ona na dniach wypadnie. Swoją drogą – każda poprzednia dwójka wypadała akurat wtedy, gdy na obiad była kasza. Masza jest przekonana, że od kaszy wypadają zęby…

Dziecko w tym wieku zęby myje samo, a są to już zęby na całe życie, więc trzeba o nie szczególnie dbać. I musi to robić samo dziecko, bo pomoc rodzica od czasu do czasu to za mało. Dlatego postanowiłam Maszkę trochę do tego zachęcić. Z pomocą przyszły mi materiały od firmy Jordan: książeczka z grami i łamigłówkami “jak dbać o ząbki”, bajka o smoku i jego synku oraz szczoteczki z serii Step by Step, które są z nami od pierwszych zębów Maszy, a nawet wcześniej, bo szczotki 0-2 służyły za gryzaki podczas wieczornego mycia dziąseł jeszcze zanim wykluły się pierwsze zęby. Oprócz fajnej kolorystyki i kształtu dopasowanego do rosnącego dziecka (zarówno jego zębów, jak i rąk) zaletą tych szczotek jest zróżnicowany kształt główki i kolorowe włosie, które oznacza ilość pasty, jaką należy nanieść.

zestaw reklamowy Jordan

Jednak, żeby poszerzyć wiedzę o zębach przygotowałam też to i owo sama.

Przede wszystkim karty Montessori do lekcji trójstopniowej. Karty znalazłam w sieci, ale trochę je poprawiłam, jeśli autor czuje się urażony i rości pretensje, natychmiast usunę. Tymczasem wstawiam tu do pobrania. ząb – KN

Wydrukowane karty - budowa zęba

Karty należy wydrukować, pokolorować czerwonym flamastrem części wskazane opisem, zalaminować i wyciąć. Co i jak oznaczać? Ja korzystałam z tego rysunku z wiki, ale nieco go uprościłam.

Jak szczotkować zęby? Tu do zabawy wykorzystałam wzór i pomysł z tej strony. Na kremowej kartce wydrukowałam szablon. Na talerzyku zmieszałyśmy pastę ze srebrnym brokatem (żeby ząb pięknie błyszczał) i Masza szczotkowała zęba, a ja próbowałam przemycić informacje o tym, jak robić to dobrze (w odniesieniu do własnych zębów, rzecz jasna).

Zestaw do nauki mycia zębówdziecko maluje ząb farbą

Na koniec “przypominajka”myje_zeby – kalendarz, który wydrukowałam na sztywniejszym kartonie i zalaminowałam. Teraz można pisakiem do tablic zaznaczać na nim informację, czy zęby zostały umyte.

kalendarz kiedy myć zęby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *