Burza w szklance… oleju – eksperyment

14 Mar

Proste i zabawne doświadczenie. Do jego wykonania potrzebne są 3 składniki:

– olej,

– zabarwiona woda,

– musująca tabletka.

Olej, musujące tabletki i barwnik

Ja do zabawy wykorzystałam olej po smażonych w sobotę langoszach – przysmaku tyleż smakowitym, co tłustym. Tak używany olej miał nieprzyjemny zapach i nadawał się do wyrzucenia, jednak najpierw odegrał swoją edukacyjną rolę.

Olej postał trochę, więc co miało się wytrącić, to osiadło na dnie, resztę ostrożnie zlałam do plastikowej, przezroczystej butelki. Następnie w kubku zabarwiłam wodę, zanim ją wlałam do butelki, młoda zastanawiała się, co też się wydarzy. Zgodnie z oczekiwaniem, kolorowa woda spłynęła na dno, olej pływał na jej wierzchu.

Kolorowa woda wlana do oleju

No ale gdzie ta burza? Wystarczy wrzucić musującą tabletkę. W czasie jej rozpuszczania w wodzie zachodzi reakcja, w której wytwarzają się bąbelki gazu i unoszą krople wody ku górze. Przyjemnie na to patrzeć. Obejrzyj też film na FB.

Krople wody przemieszczają się w butelce z olejem

Dociekliwi wiedzą zapewne, że chodzi tu o reakcję sody z kwasem organicznym, w wyniku której dochodzi do powstania CO2. Można więc do sprawy podejść bardziej „chemicznie” i przygotować mieszaninę kwasku cytrynowego z sodą. Po wrzuceniu jej do butelki reakcja była nawet bardziej burzliwa, ale wrzucanie tabletek jest znacznie wygodniejsze i zabawniejsze – szczególnie jeśli nie pokazujesz rodzinie, co wrzucasz, a domyślić się, dlaczego tak się dzieje, mają sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *