5 królestw – pomoc do nauki przyrody

13 Gru

W moim życiu ostatnio bardzo dużo się działo – niestety, odbiło się to także na blogu. Ostatnio jednak nastąpił szereg zmian w drugą stronę, takich, które być może pozwolą mi na częstsze dzielenie się z Wami. Zatem, co u nas:

Młoda realizuje obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej. Tak naprawdę, to formalnie po raz pierwszy. Po “rozjechaniu” przez przedszkole oraz trwającym 2,5 miesiąca eksperymencie ze szkołą, wreszcie dołączyła do grona homeschoolersów. Bardzo się z tego cieszę, ale i wreszcie oddycham z ulgą. Zalet edukacji domowej żadna, nawet najcudowniejsza, szkoła nie zmieni.

Realizujemy sobie pomalutku założony program – w grudniu przewiduje on poznanie 5 królestw świata żywego, przyjrzenie się bakteriom, prostistom oraz grzybom. Oczywiście próbowałam znaleźć jakiegoś gotowca, ale na nic godnego uwagi nie trafiłam, wszystkie materiały (anglojęzyczne) są płatne, no i nie do końca mnie satysfakcjonują – najczęściej mowa jest o 6 królestwach, my przyjmujemy założenie, że jest ich 5.  Królestwo to stosowana w systematyce organizmów kategoria systematyczna obejmująca spokrewnione typy lub gromady. Dawniej rozróżniano 3 królestwa: zwierzęta, rośliny i minerały. Od 1969 roku wyróżnia się 5 królestw świata żywego, choć i ten układ jest zmienny. Protisty coraz częściej uważane są za supergrupę – nie osobne królestwo. Zmiany te wynikają z tego, że dzięki badaniom coraz lepiej poznajemy pokrewieństwo organizmów. Dlatego też można spotkać się z informacją, że współcześni naukowcy rezygnują z podziału na królestwa, na rzecz 3 domen: bakterie, archeony i eukarionty, a grupy organizmów łączą w klady (organizmy, które mają podobne cechy odziedziczone po wspólnym przodku).
Stary podział na królestwa został wymyślony dla wygody, dlatego też stosowany jest nadal, stąd i moja pomoc odwołująca się do takiego podziału.

Na początek było trochę czytania – bardzo przydał się podręcznik do 1 klasy gimnazjum. Wszystko jest tam opisane językiem prostym i przyjemnym, tak akurat dla oczytanego dziecka z pierwszej klasy podstawówki… Jednak po tej lekturze czułyśmy niedosyt informacji (zwłaszcza o tej systematyce i tu przydała się “Biologia” Solomona i in. Akurat napatoczył się nam ostatni numer “Wiedzy i Życia”, a w nim przepiękne fotografie okrzemek – polecam.

wydrukowane-elementy-pomocyPotem przygotowałam pomoc. Stąd czerpałam inspiracje. Trochę to trwało, bo co i rusz musiałam coś doczytać czy sprawdzić. Ostateczna pomoc nie jest idealna – pięciokąty nie są równoboczne, ale różnica jest tak niewielka, że postanowiłam ją zignorować w myśl zasady, że lepsze jest zrobione od doskonałego.

Instrukcja wykonania:

Strony od 2 do 7 drukujemy na białym papierze i wycinamy.
Stronę 8 drukujemy na kolorowych kartkach. Każdemu królestwu jest przyporządkowany jeden kolor:
bakterie i archeony – ciemnoniebieski
protisty – jasnoniebieski
grzyby – żółty
rośliny – zielony
zwierzęta – czerwony
To co wycięliśmy ze stron 2-7 naklejamy na kolorowe kartki, tak aby informacje dotyczące danego królestwa miały ramkę jednego koloru. Wycinamy, laminujemy, wycinamy ponownie.

elementy-po-naklejeniu

Pomoc gotowa do układania. Kiedy pojawią się nowe informacje o poszczególnych królestwach, naklejać je będę na odpowiedni kolor i tworzyć w ten sposób drzewo życia.

Częstujcie się: piec-krolestw

 

7 komentarzy w “5 królestw – pomoc do nauki przyrody

  1. Witam.
    Bardzo ładne materiały. Ale jak je mozna ściągnąć? Jak klikam na “Częstujcie się” to pojawia się inna zakładka w której nic nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *