365 świetnych pomysłów…

21 Mar

… czyli “365 zabaw dla bystrych brzdąców” to kolejna pozycja autorstwa Sheili Ellison (która dała się poznać jako autorka kilku innych poradników z cyklu: 365).

Książka podzielona jest na 5 części, co jest o tyle fajne, że dzięki temu łatwo odnaleźć zabawy, które możemy wykorzystać w czasie określonej pory dnia czy okazji,  a nie musimy wertować poradnika poszukując. Taki podział ułatwia sięgnięcie po książkę i szybkie znalezienie tego, czego akurat potrzebujemy. W książce znajdziemy:

1. Codzienne życie z maluchem – w tej części znajdują się nie tylko zabawy, ale także rady, co zrobić, żeby ten trudny okres był łatwiejszy, czyli “jak nie zwariować”. Dużo tu mowy o konieczności znalezienia równowagi pomiędzy pracą, domem, dzieckiem, a potrzebami rodzica. Poradniki o zabawach dla dzieci zawsze wpędzały mnie w lekkie poczucie winy “ojej, tyle zabaw, a ja nie zrobiłam i tego, i tego, a powinnam jeszcze…”. Tu mamy realne podejście do życia: pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem! Poza tym w tej części trochę o zabawach “mimochodem”, które pomagają urozmaicić codziennie (nie zawsze ciekawe, a czasem wręcz nielubiane) czynności.

2. Czas zabawy – tu szereg mniej lub bardziej znanych zabaw: z piłką, plastyczne, muzyczne, związane z przyrodą (najbardziej podobają mi się pomysły na zabawę w błocie), zabawy na podłodze i po prostu w domu.

3. Poza domem – kto nie spędził z dzieckiem kilku godzin w samochodzie, ten nie wie, jak cenny to zbiór. W tej części jest też szereg pomysłów na zabawy w większej grupie.

4. Czas dla rodziny – to zabawy, które służą wzmacnianiu więzi rodzinnych – warto z nich korzystać zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy bardzo zalatani. Jest tu także część dla dziadków oraz taka, która ułatwi zorganizowanie rodzeństwu wspólnej zabawy.

5. Zabawy dostosowane do pór roku, bo przecież świat jest ciągle inny. Na koniec kilka słów o tym jak zachować chwile i jak utrwalać te najpiękniejsze oraz 12 rozwiązań dla rodziców – bardzo podobają mi się pomysły na interesujące tablice nagród.

Książka skierowana do rodziców dzieci w wieku od szesnastego miesiąca do lat czterech, ale z pewnych rzeczy można korzystać dłużej.

Pozycja wydana na ekologicznym papierze, dzięki czemu nie jest bardzo ciężka, pomimo że ma te 365 stron. Ilustracje bardzo proste (może trochę za bardzo…), ale całość warta dodania do domowej biblioteczki.

Jeden komentarz w “365 świetnych pomysłów…

  1. Książkę mamy i muszę przyznać, że bardzo nam się przydała 🙂 Tegoroczne lato pozostawia wiele do życzenia, ale z 365 pomysłami nic nie jest nam straszne. Dodam jeszcze, że mój synek ma 5 lat, czyli trochę więcej niż grupa docelowa oznaczona na okładce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *