Gdy dziecko zabiera telefon

4 Maj

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefon. Artykuł codziennej potrzeby. Ja się ze swoim prawie nie rozstaję: to mój budzik, kalendarz, notatnik, minutnik, przypominacz, uwieczniacz ważnych chwil. Masz podobnie? Nie dziw się więc, że dziecko patrzy na telefon pożądliwym wzrokiem. I koszmarnie przeszkadza, kiedy akurat rozmawiasz.
1. Możesz kupić telefon zabawkę, ale te kolorowe i bezpieczne mogą zwieść dziecko gdzieś tak do 6 miesiąca życia. Potem nie ma szans, żeby przeciętnie inteligentny niemowlak uwierzył, że to wielkie żółto-migoczące i piszczące coś jest tym samym co malutkie szare pudełeczko w twojej ręce.
2. Możesz kupić telefon-atrapę, jednak najczęściej jest on dla dzieci od 3 lat, bo nie spełnia norm zabawki dla dziecka. Poza tym wyobraź sobie, że składały go rączki dziecka niewiele starszego od twojego…
3. Możesz dać prawdziwy (aktualny lub już nieużywany) telefon, ale… to nie zabawka, może mieć małe elementy, ma baterię (dziecko wyjmie ją szybciej niż ty), w dodatku telefon to siedlisko wielu bakterii, których nie da się z niego wymyć.
4. Możesz dziecku tłumaczyć, że telefon to nie zabawka, tylko narzędzie i że trzeba się nim umieć posługiwać, co osobiście polecam. Aby dziecko w to ostatnie uwierzyło – punkt kolejny.
5. Pozwalaj maluchowi posłuchać taty/cioci/babci, kiedy akurat dzwonią.
6. Przygotuj zdjęcia osób, z którymi najczęściej rozmawiasz, wydrukuj je i pokazuj dziecku: rozmawiam z babcią (oczywiście wygodniej mieć odpowiednie zdjęcia w telefonie).
7. Zachęcaj do odezwania się: kiedy ktoś dzwoni mówimy „halo”, ale nie zmuszaj do tego, wiele dzieci potrzebuje czasu, aby zrozumieć o co w tym chodzi.
8. W zabawie ucz dziecko rozmawiania przez telefon. Do takiej zabawy idealnie służą 2 pudełka po jogurcie połączone sznurkami.
9. Jeśli telefon łatwo odblokować, przemieść przyciski menu tak, aby zaraz po włączeniu była jakoś mało istotna funkcja. I tak licz się z rozesłaniem sms-a o treści „akvhyuasmdf” do wszystkich znajomych.
10. Ważne telefony wykonuj, gdy dziecko akurat śpi lub jest czymś zajęte.

Jeden komentarz w “Gdy dziecko zabiera telefon

  1. mój maluch ma dopiero 3 latka ale faktycznie jakoś ciągnie go do telefonu. Pewnie dlatego że widzi jak czesto z niego korzystam, póki co wystarcza mu jego własny odtwracający melodie z bajek naciskając cyferki i mam nadzieję że jeszcze długo z niego nie wyrośnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *